Tiha podrška Mađarske ruskoj agresiji na Ukrajinu donijela je vladajućoj stranci “vjetar u leđa” uoči parlamentarnih izbora koji se održavaju u nedjelju.
Kako piše Politico, iako je Mađarska glasovala za sankcije EU-a protiv Rusije, vlada pod vodstvom premijera Viktora Orbána ne dopušta prolaz vojne pomoći prema Ukrajini te najavljuje protivljenje dodatnim sankcijama koje bi se mogle negativno odraziti na gospodarstvo, poput prekida uvoza ruskih energenata.
U dobrom dijelu europskih država takav stav premijera značio bi i kraj njegove političke karijere. Ali ne i u Mađarskoj.
Okretanje pile naopako
Procijenivši da bi zbog ruske invazije oporba – koja na ove izbore izlazi ujedinjena – mogla iskoristiti dugogodišnje dobre Orbánove odnose s predsjednikom Vladimirom Putinom protiv njega, mađarski premijer lukavo se odlučio za “okretanje pile naopako”.
Kampanju posljednjih tjedana temelji na tezi da će zaštititi Mađarsku od mogućeg širenja sukoba izvan ukrajinskih granica, dok oporba, kako kaže, gura zemlju u rat. Unatoč činjenici da je oporba protiv slanja mađarskih vojnika u istočne članice NATO-a kako bi se ojačala obrana tog krila Saveza, Orbánu skloni mediji tjednima ponavljaju tu tezu.
Štoviše, mediji, a i ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó optužili su ukrajinsku vladu da podržava ujedinjenu mađarsku oporbu. “Pitanje mira i sigurnosti sada su također dijelom onoga što je na kocki u ovim izborima. Samo Fidesz može stvoriti mir u Mađarskoj, samo mi možemo jamčiti sigurnost narodu”, izjavio je Orbán.
Ankete pokazuju da se Orbánu ovakav pristup isplatio. Još početkom prosinca njegov populistički Fidesz imao je 48 posto podrške, a oporba neznatno manjih 47 posto. No, krajem ožujka Orbánova stranka uživala je 50 posto podrške dok je oporba pala na 45 posto.
Kao što je bilo za očekivati, rat u susjednoj državi u potpunosti je zavladao javnim mnijenjem u Mađarskoj, potisnuvši u drugi plan teme s početka kampanje, poput borbe protiv korupcije, stanja u gospodarstvu te skorašnjeg referenduma protiv LGBTQ prava.
Ankete pokazuju da su Mađari oštro podijeljeni oko vanjske politike koju vodi vlada. Istraživanje koje je proveo Publicus između 7. i 11. ožujka pokazalo je 64 posto građana invaziju na Ukrajinu smatraju agresijom, a ne obrambenom akcijom Moskve.
Međutim, 44 posto Fideszovih glasača smatra da je Moskva agresor, dok tako misli 91 posto birača koji će glas pokloniti oporbi. Isto tako 90 posto simpatizera oporbe smatra da bi Budimpešta trebala zaoštriti odnose s Rusijom, dok takvo mišljenje dijeli svega 8 posto glasača vladajuće stranke.
Već tjednima mediji skloni vladi promoviraju ruski narativ oko rata u Ukrajini, pojašnjava politički analitičar Róbert László, nazivajući ih vladinim “medijskim carstvom”.
Orbánovi glasači u takvom su golemom balonu kontrole mišljenja da je jednostavno nevažno što je premijer govorio prije mjesec i pol ili samo tri dana, dodaje László. Nametnutu temu zbivanja u Ukrajini htjela-ne htjela morala je prihvatiti i oporba. Njezina je glavna poruka kako je Orbán nesposoban obraniti zemlju.
Lojalna članica
“Samo NATO može zaštititi Mađarsku”, kazao je za Politico Péter Márki-Zay, oporbeni kandidat za premijera. “Orbán je uvijek htio zaustaviti Bruxelles, EU. Sada svi trebamo zaustaviti Putina kako bi živjeli u miru”, dodao je Márki-Zay nakon predizbornog skupa u gradu Szolnoku.
On priznaje da je ruska invazija isprva djelovala kao “vjetar u jedra” Orbánovoj kampanji. “Ispočetka smo zamijetili kako birači žele sigurnost i očekuju od Orbána da ih zaštiti”, ističe oporbeni čelnik. Gergely Gulyás, predstojnik premijerova kabineta, tvrdi pak kako je Mađarska lojalna članica EU-a i NATO-a, podsjetivši da je Budimpešta osudila rusku agresiju i podržala europske sankcije.
Razlike u mišljenju pojavljuju se zbog mađarskog stava da bi sankcije trebale kažnjavati Rusiju, a ne Europu, pojašnjava on. Prema njegovu mišljenju, vladina vanjska politika može povoljno djelovati na predizbornu kampanju. “Ako bude utjecala na izbore, to će biti dobro za vladu”, kaže Gulyás.
Andras Pulai, direktor Publicusa, tvrdi kako dvije trećine Mađara smatra da Orbán narušava europsko jedinstvo svojim strateškim prijateljstvom s Putinom dok istovremeno izdašno koristi blagodati europskih fondova. “Ta je strategija mrtva. Uskoro više neće moći sjediti na obje stolice”, zaključuje Pulai.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu