Ove srpske tvornice svakodnevno dobivaju upite iz Italije i drugih država, rat im je donio neočekivano veću potražnju

Autor: Poslovni dnevnik , 19. ožujak 2022. u 14:00
Analiza beogradskog Šumarskog fakulteta pokazuje da se na drva i pelete grije čak 49 posto kućanstava/Shutterstock

“Što će biti dalje ne znamo, možda će porasti cijene. Velika je potražnja jer se svi vraćaju na ugljen i drva”, rekao je Marko Mijušković, vlasnik stovarišta ugljena.

Rat u Ukrajini i svjetska energetska kriza značajno su povećali potražnju za krutim gorivima u Srbiji. Drva i peleti su u odnosu na prošlu godinu ponegdje gotovo dvostruko skuplji. Veće je zanimanje i za ugljen, koji se može pronaći i po staroj cijeni, javlja RTS.

Stovarišta su dobro opskrbljena ogrjevnim drvom i peletom. Za kubik drva treba dati od 6000 do 8500 dinara (od 49 do 70 eura), a tona peleta, domaćeg ili uvoznog, stoji od 33.000 do gotovo 40.000 dinara (od 271 do 328 eura).

Cijena je neizvjesna
“Troškovi proizvodnje povećani su između 55 i 60 posto u usporedbi s prošlom godinom i to utječe na cijene na tržištu. Cijena peleta je sada u ožujku viša za 90 eura po toni u odnosu na rujan 2021. godine”, kaže Branko Glavonjić, profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu.

“Peleti koje prodajem su iz Ukrajine. Sada je pitanje što će biti s budućom suradnjom”, kaže Ivica Serenčeš, vlasnik stovarišta ogrjeva u Somboru.

Posljednjih godina zanimanje za kupovinu ugljena je palo, a sada ga građani ponovno traže, ali rijetka su stovarišta koja ga prodaju.

“Cijene se nisu mijenjale, kreću se od 8000 dinara za lignit do 15.000 za mrki ugljen”, kaže Radoš Simić, vlasnik stovarišta u Kruševcu.

“Što će biti dalje ne znamo, možda će porasti cijene. Velika je potražnja jer se svi vraćaju na ugljen i drva”, rekao je Marko Mijušković, vlasnik stovarišta ugljena.

Analiza beogradskog Šumarskog fakulteta pokazuje da se na drva i pelete grije čak 49 posto kućanstava.

“Kada je riječ o drvu i peletima nema razloga za paniku, količine su stabilne, ali cijena je neizvjesna”, kaže Branko Glavonjić.

Zbog skupe nafte i plina i nezvjesnosti u vezi s opskrbom, procjenjuje se da će se veći broj kućanstava u Europi ponovno vratiti grijanju na drva i pelete.

Srpske tvornice svakodnevno dobivaju upite iz Italije i drugih zemlja za izvoz peleta. Tržištu Europske unije Rusija je, prije izbijanja krize, isporučivala 80 posto proizvodnje peleta.

Stalna potražnja za peletima od strane kućanstava i industrije stvorila je od te proizvodnje profitabilan posao. Ove godine velik broj kućanstava mora platiti gotovo dvostruko više za kupovinu tog ogrjeva, ali dio se odlučio sam proizvoditi pelete od vlastitih sirovina.

Jer, svaka vrsta biomase i njenog otpada može biti sirovina. Proces proizvodnje je jednostavan i sastoji se od mljevenja, sušenja i prešanja. Masa se u stroju za peletiranje zbija i formiraju se karakteristični oblici.

U ožujku više posla
Ovih dana, niske temperature i novi snijeg u Srbiji donijeli su pojačanu potražnju za drvima. Iako su se opskrbili na početku sezone grijanja građani sada masovno dokupljuju drva i ugljen, ali po daleko većim cijenama.

Dok je u rujnu metar drva stajao oko 5000 dinara, sada je za istu količinu potrebno platiti i do 2000 dinara više, dok tona ugljena stoji oko 12.000 dinara.

“Trenutačna cijena drva je oko 7000 hiljada, ali ako se ovako nastavi bit će i još veća i kretat će se oko 8000 po kubnom metru, s prijevozom. Ljudi u velikoj mjeri dokupljuju drva i sada imamo više posla nego u studenome, rekao je za RINU Dragoljub Nikolić, prodavač drva. Sada se naručuju i drva za sljedeću zimu, a s obzirom na trenutačnu situaciju moguć je dodatni skok cijena.

Komentirajte prvi

New Report

Close