Egipat bi mogao biti najviše pogođen smanjenim isporukama ukrajinske pšenice, i to na više razina s obzirom da je cijena kruha u toj zemlji i političko pitanje.
Kako piše Reuters, prosječna radnička plaća od 1500 egipatskih funti (95 dolara) više nije dovoljna za adekvatnu mjesečnu prehranu obitelji od, primjerice, pet članova. Naime, cijene hrane povećale su se u Egiptu i prije ruskog napada na Ukrajinu.
S obzirom da se izvoz ukrajinske pšenice iz crnomorskih luka poremetio, cijena je na međunarodnom tržištu skočila za 42 posto od početka godine, a 24 posto od početka oružanog sukoba.
Dodatni pritisak
Time je narasla i cijena kruha u Egiptu koji u toj zemlju ima političku važnost s obzirom da se većina stanovništva snažno oslanja na tu namirnicu u svakodnevnoj prehrani. To je donijelo dodatni financijski pritisak egipatskim kućanstvima nakon nekoliko proteklih godina obilježenih državnim mjerama štednje.
Podsjetimo, u toj zemlji od 103 milijuna stanovnika gotovo trećina živi ispod granice siromaštva. Osim cijene kruha koja je porasla za četvrtinu u tri tjedna od početka ruske invazije, poskupjelo je i jestivo ulje, tjestenina, jaja te ostale namirnice koje Egipćani često koriste u svojoj prehrani.
Cijene brašna skočile su za 15 posto, ističe Attia Hamad, čelnik Gospodarske komore Kaira. “Jedem manje kako moja djeca ne bi bila gladna”, kaže Hamad koji za dnevni budžet namijenjen kupnji kruha sada može kupiti osam štruca, umjesto nekadašnjih deset.
“Ponekad kuhamo dobar obrok svaka tri dana, a ostatak tjedna uglavnom jedemo nešto drugo, poput kruha i sira”, dodaje Hamad. Egipat je vodeći uvoznik pšenice u svijetu, a u inozemstvu kupuje 60 posto svojih potreba za tom krušaricom.
Prošle godine iz Rusije i Ukrajine pristiglo je 80 posto pšenice koju je Egipat uvezao. Tamošnji uvoznici sada pokušavaju pronaći alternativne izvore s obzirom da su isporuke iz Ukrajine i Rusije bitno smanjene.
Prema ocjenama analitičara tržišta hrane, povećanje cijena pšenice znači da će egipatska vlada morati gotovo udvostručiti iznos namijenjen uvozu pšenice, sa 3 na 5,7 milijardi dolara.
Rezerve za osam mjeseci
Subvencionirana cijena kruha u Egiptu se nije mijenjala od 80-ih godina. Pokušaj egipatske vlade da 1977. povisi cijenu subvencioniranog kruha izazvao je nasilne prosvjede, a bivši predsjednik Hosni Mubarak suočio se i 2008. s nemirima zbog nestašice pšenice.
Međunarodne institucije poput Svjetske banke upozoravaju da bi rastuće cijene hrane i energenata mogle opet izazvati socijalne nemire u državama sjeverne Afrike i Bliskog istoka.
Vlada u Kairu trenutno uvjerava stanovništvo da su rezerve pšenice te domaća proizvodnja dovoljne za zadovoljavanje potražnje za subvencioniranim kruhom dvije trećine stanovništva idućih osam mjeseci.
Kako bi ojačala domaću proizvodnju, vlada je najavila seljacima povećanje otkupne cijene pšenice te objavila da je u proračunu pripremila dodatni novac za uvoz pšenice.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu