Proizvođači jabuka u Srbiji zbog ratnih sukoba u Ukrajini i oteženih mogućnosti za transport tog voća u Rusiju, počeli su tražiti nova tržišta za velike zalihe koje još nisu rasprodane.
Nikola Kotarac, predstavnik poljoprivredne zadruge Voćar iz Slankamena, rekao je za agenciju Beta da su počeli tražiti nova tržišta umjesto ruskog do kojeg je otežan transport, te će dva šlepera sa 40.000 kilograma jabuka ovih dana otputovati u Indiju.
“U hladnjačama imamo još 2500 tona jabuka koje će do lipnja zadržati dobru kvalitetu. Ta količina čini 70 posto uroda i najveći dio trebao je biti izvezen u Rusiju”, rekao je Kotarac. Dodao je da će predstavnici Voćara sljedećeg meseca otputovati na sajam u Berlin kako bi pronašli nove kupce za jabuke i bliža tržišta jer je indijsko daleko i transport je skup.
Kotarac je rekao da je problem izvoza u Rusiju ne samo dug transport, već i pad vrijednosti rublje što smanjuje cijenu jabuka. To voće se izvozi po cijeni od oko 40 dinara (oko 0,3 eura), što je značajno smanjilo zaradu jer se prije dve godine prodavalo za 70 do 80 dinara po kilogramu.
Prošle je godine Srbija na izvozu jabuka u Rusiju ostvarila devizni priljev od oko 90 milijuna dolara.
Zoran Keserović, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, rekao je da je i bez ukrajinske krize očekivao probleme u plasmanu jabuka na inozemno tržište jer se na Kavkazu u Rusiji podižu nasade tog voća, a i u Europi su ostale velike zalihe.
“Troškovi proizvodnje jabuka u Srbiji su veliki i ne mogu se mjeriti s troškovima energenata i radne snage na Kavkazu”, objasnio je Keserović.
Prema njegovim riječima, država mora povećati subvencije za voćarsku proizvodnju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu