Odlazak radne snage iz Bosne i Hercegovine dobiva velike razmjere, o čemu svjedoče i podaci da je samo u Sloveniju i Njemačku lani otišlo gotovo 20.000 radnika.
Agencije za rad i zapošljavanje BiH u 11 mjeseci prošle godine izdala je čak 17.917 radnih dozvola za Sloveniju, što je veliko povećanje u odnosu na 2020. kada je izdano 7887dozvola, prenosi Glas Srpske.
To znači da je u prosjeku svakog mjeseca domaće tržište napustilo 1493 radnika, odnosno 50 radnika dnevno otišlo je u Sloveniju.
Agencija je posredovala i prilikom zapošljavanja u Njemačkoj, pa su 2021. izdali 487 radnih dozvola, dok ih je 2020. izdano 533.
Poslodavci ističu da imaju recept za povratak radne snage na domaće tržište, ali i dolazak inozemnih radnika.
“Smanjenjem fiskalnih i parafiskalnih opterećenja, kao i javne potrošnje i korekcijom raspodjele u korist radnika u gospodarstvu možemo stvoriti uvjete za povratak naših građana, čak i dolazak stranaca”, rekao je Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca RS.
Prema njegovim riječima, ključ je u stabilizaciji političkih prilika i vladavini prava. Fokus javnosti treba preusmjeriti na životne teme. “Kvaliteta i dostojanstvo života i rada najbitnije su teme”, poručio je Aćić.
Ekonomisti ističu da su stvarni podaci o odlasku radne snage daleko veći, posebno kada je riječ o Sloveniji i Austriji.
“Dosta je ljudi koji bez posrednika odlaze u te zemlje na rad”, rekao je ekonomist Goran Radivojac.
On je dodao da će taj proces biti usporen tek kada se dostigne ravnoteža u troškovima života. “I BiH će u nekim djelatnostima, što se i događa, postati uvoznik radne snage”, dodao je Radivojac.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu