Američki pritisak na Huawei koji ulazi u već treću godinu i dalje ne uslijeva poljuljati poziciju tog kineskog proizvođača na svjetskom tržištu telekomunikacijske opreme.
Globalno tržište telekomunikacijske opreme u trećem je tromjesečju poraslo 6 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je šesti uzastopni kvartal rasta, najviše zbog potražnje i za bežičnom i žičnom opremom, podaci su globalne istraživačke grupe Dell’Oro.
U prvih devet mjeseci ove godine to je tržište poraslo za 9 posto u odnosu na isto lansko razdoblje.
Pozitivni trendovi
“Pozitivni trendovi na globalnom tržištu telekomunikacijske opreme iz prve polovice 2021. produžili su se i na treće tromjesečje, i to šesti uzastopni kvartal. Unatoč poremećajima u opskrbnom lancu, tržište je i u trećem kvartalu zadržalo pozitivan zamah”, ističu uz novo izvješće o tom tržištu iz Dell’Ora, jedne od vodećih istraživačkih tvrtki za telekom tržište.
Novo izvješće obrađuje sve programe telekomunikacijske infrastrukture po svijetu, od širokopojasnog pristupa, mikrovalnog i optičkog prijenosa, do mobilne jezgre i radio pristupne mreže (RAN) te druge, a prve (preliminarne) procjene pokazuju da je zajednički globalni udio vodećih dobavljača i dalje relativno stabilan te je i u 2021. prvih sedam činilo oko 80 posto ukupnog tržišta.
Huawei je, kako navode iz Dell’Ora, nastavio dominirati globalnim tržištem, s udjelom gotovo jednakim onom koji zajedno imaju Ericsson i Nokia, a istraživači vjeruju i u uzlazni trend kompanija ZTE i Samsung. Među vodećih sedam na tom su tržištu još Ciena i Cisco.
Najsnažniji pokretači
Porast tržišta u trećem tromjesečju potaknuo je, kako komentiraju, snažan rast RAN-a i širokopojasnog pristupa, što je bilo više nego dovoljno da nadoknadi slabije trendove u optičkom prijenosu.
Za RAN i širokopojasni pristup napominju da su također i najsnažniji pokretači rasta na godišnjoj razini, a zbog rastuće potražnje za 5G, PON (tzv. pasivna optička mreža), FWA (fixed wireless access) i drugi.
Očekuju da će se trendovi te potražnje nastaviti i u 2022. te da će globalno prihodi na tržištu telekomunikacijske opreme premašiti 100 milijardi američkih dolara, ali zbog nastavka pandemije i otežavanja u opskrbnom lancu smatraju da će doći i do usporavanja kratkoročnog rasta, na oko 2 posto u odnosu na 2021. godini.
Analitičari smatraju kako će sve veće integriranje umjetne inteligencije u komunikacijsku tehnologiju rezultirati pojačanim akvizicijama kompanija koje se bave tim sektorom.
U tom kontekstu valja promatrati vijest da je Europska komisija dala Microsoftu zeleno svjetlo za kupnju kompanije specijalizirane za umjetnu inteligenciju i govornu tehnologiju Nuance Communications, a vrijednost transakcije doseže 16 milijardi dolara.
To će biti druga po vrijednosti Microsoftova akvizicija, nakon kupnje LinkedIna za 26,2 milijarde dolara u 2016. godini.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu