Kolaps elektroenergetskog sustava, bez struje 55.000 građana

Autor: Poslovni dnevnik , 15. prosinac 2021. u 12:59
U Termoelektrani Nikola Tesla B, blok B1 je prestao s radom i operativan je samo blok B2/PD

S radom je prestalo šest od osam blokova u Termoelektrani Nikola Tesla jer Elektroprivreda Srbije nije osigurala dovoljno kvalitetnog ugljena i mazut.

Elektroenergetski sustav Srbije u potpunom je kolapsu, 30 posto kapaciteta je izvan pogona, oko 55.000 potrošača u zemlji nema struju, a građani Obrenovca ostali su bez grijanja zbog havarije u Termoelektrani Nikola Tesla (TENT). Prognoze govore da će takvo stanje potrajati danima, piše Danas.

Zorana Mihajlović, ministrica rudarstva i energetike, posjetila je TENT, najveću srpsku termoelektranu, te je rekla da je rad elektroenergetskog sustava ugrožen zbog vremenskih neprilika, ali da hidroelektrane i vjetroelektrane rade odlično, dok su otežani uvjeti u Elektroprivredi Srbije (EPS) i distribucijskom sustavu.

“Kada je riječ o Elektromreži Srbije, tu nema problema, najveći problemi su i dalje u Loznici, Kraljevu, Valjevu, Užicu i Čačku”, istaknula je Mihajlović i dodala da je više od 2000 trafostanica izvan pogona.

Okrivljuju mokri snijeg
“Na radnoj grupi dogovorili smo hitnu isporuku dodatnih količina mazuta kako bi što prije pokrenuli blokove u TENT-u, koji su izvan pogona zbog zastoja u dopremi ugljena”, objasnila je ministrica i poručila da je osigurano 50 cisterni mazuta.

Milorad Grčić, direktor EPS, rekao je da ekipe rade na otklanjanju problema koji su nastali uslijed snijega i mraza, a sve to jer je na raspolaganju samo ugljen najlošije kvalitete.

2000

trafostanica u Srbiji trenutačno je izvan pogona

I dok nadležni kao glavni razlog za kolaps elektroenergetskog sustava navode to što je padao mokri snijeg, izvor Danasa iz EPS-a tvrdi da su problemi nastali zbog ispadanja iz rada čak šest od osam blokova u TE Nikola Tesla zbog nedostatka kvalitetnog ugljena i mazuta.

Budući da ne proizvodi dovoljne količine struje EPS je prisiljen na skupi interventni uvoz, tako da kompanija dnevno troši nekoliko milijuna eura da bi osigurala dovoljne količine struje.

“Pet blokova u TE Nikola Tesla A isključeno je zbog problema s lošim ugljenom i nedostatkom mazuta. Blok A1 koji osigurava grijanje za građane Obrenovca ne radi jer nema mazuta. Blok A2 jedini je u pogonu, i to jedva, zbog ugljena punog blata.

Preostale male količine mazuta koriste se da i taj blok ne ispadne s mreže. U TE Nikola Tesla B, blok B1 je prestao s radom i operativan je samo blok B2. To znači da u cijeloj termoelektrani rade samo dva bloka”, objašnjava sugovornik Danasa i dodaje da TENT sada proizvodi manje od 10 posto mogućih količina struje.

Prema njegovim riječima, rad pogona u TENT-u trenutačno je ispod donje granice rada bloka u sigurnom i pouzdanom sustavu rada. Takvo stanje može dovesti do dodatnih komplikacija, posebno ako i blok A2 prestane raditi.

Neizvjesno i u TE Kostolac
“Kada je riječ o bloku A2, postoje problemi s količinama kvalitetnog ugljena i mazuta. Zbog toga on radi sa 40 posto kapaciteta. Taj blok u tehničkom smislu omogućava da se ostali blokovi vrate u pogon nakon što se riješi problem s ugljenom i mazutom.

U slučaju da i on prestane s radom taj proces mogao bi se izvesti samo pokretanjem parne lokomotive. Na žalost, TENT nema strojovođu niti ložača koji bi znali pokrenuti parnu lokomotivu”, navodi sugovornik beogradskog lista.

On ističe da je i u TE Kostolac situacija neizvjesna jer je i tamo problem nekvalitetan ugljen, zbog čega među zaposlenicima vlada strah da će blokovi A1 i A2 prestati s radom.

“Hidrosektor radi punim kapacitetom, međutim treba znati da on čini samo 25 posto instalirane snage u Srbiji. Također, treba znati i to da su rezerve u hidroelektranama na minimumu. Osnovni resurs za dobivanje struje u našoj zemlji je ugljen i zbog toga sada imamo problem.

Jednostavno, zbog lošeg upravljanja EPS-om i nestručnih kadrova na vodećim položajima ugljen iz površinskih kopova je loš, nisu nabavljene dovoljne količine mazuta kojim se popravlja njegova kvaliteta, te na vrijeme nisu stvorene rezerve kvalitetnog ugljena.

Zbog toga EPS uvozi skupu struju koju plaća po većoj cijeni nego što je prodaje”, objasnio je izvor Danasa.

Komentirajte prvi

New Report

Close