Hrvatska kreće s provedbom reforme nekretnina u državnom vlasništvu pokretanjem programa koji će poboljšati upravljanje tom imovinom, te ujedno time ojačati administrativne i institucionalne kapacitete zemlje.
Program je bio izrađen na prijedlog Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, te financiran sredstvima Europske unije putem Instrumenta za tehničku potporu (TSI). Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) u suradnji s Glavnom upravom Europske komisije za potporu strukturnim reformama (DG REFORM) pružit će podršku u njegovoj implementaciji.
„Očekujemo da će nam ovaj projekt optimizacije upravljanja nekretninama u državnom vlasništvu omogućiti ključnu i sveobuhvatnu reformu u svrhu boljeg upravljanja te brže i učinkovitije aktivacije neiskorištenih državnih nekretnina. Projekt je u skladu s definiranom reformom u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a dugoročno gledano, rezultati projekta imat će pozitivan utjecaj na državni proračun, gospodarski rast i ukupno poboljšanje gospodarske učinkovitosti Republike Hrvatske”, rekla je Sanja Bošnjak, državna tajnica Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.
U sklopu programa provest će se procjena postojećeg zakonskog okvira i institucionalnih kapaciteta za upravljanje državnom imovinom te će se iznijeti moguća poboljšanja. Ministarstvo namjerava uvesti metodologiju koja će pridonijeti učinkovitijem smanjenju postojećeg portfelja nekretnina, čime se, kako tvrde, postiže aktiviranje i bolje raspolaganje neiskorištenom imovinom.
“Veselimo se suradnji s Europskom unijom i Ministarstvom kako bismo pomogli Hrvatskoj u provođenju ove važne reforme koja će doprinijeti jačanju njezinih institucionalnih kapaciteta i otključavanju potencijala nedovoljno iskorištene imovine u državnom vlasništvu. Optimizacija imovine u državnom vlasništvu može pomoći u privlačenju važnih investicija koje mogu potaknuti društveni i gospodarski razvoj zemlje”, rekla je Victoria Zinchuk, direktorica EBRD-a za Hrvatsku.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu