Srpska Agencija za upravljanje lukama (AUL) završila je izradu Studije razvoja mikrolokacija marina na Dunavu i Savi. Kako navode, rijeke Dunav, Sava, Tisa, kao i kanal Dunav-Tisa-Dunav nautičarima pružaju mogućnost da plovilima posjete Srbiju, a marine predstavljaju važne infrastrukturne projekte nautičkog turizma.
Tijekom izrade studije detaljno su analizirani različiti parametri poput prirodnih i navigacijskih uvjeta, kao i atraktivnost i kulturno-povijesne znamenitosti.
Studijom je određeno devet lokacija koje imaju potencijal za daljnju razradu tehničkih rješenja, i to pet na Dunavu, dvije na Savi i dvije u gradu Beogradu.
“Među analiziranim lokacijama najviše mogućnosti za razvoj budućih marina pokazali su Golubac i Veliko Gradište na Dunavu, zbog neposredne blizine popularnih turističkih atrakcija, kao i Beograd, glavni grad Srbije”, navode za eKapiju iz AUL-a.
Uvjeti za ulaganje
Dodaje se kako je studijom zaokružen pravni okvir, budući da se definiranjem mreže marina, odnosno određivanjem potencijalnih lokacija za daljnju tehničku razradu, stvaraju uvjeti za ulaganje u to područje. U studiji su prikazani primjeri suvremenih, dobro opremljenih i uređenih marina, koji bi privukli ulagače iz Srbije i Europe.
“Na taj način potaknuli bi se novi infrastrukturni projekti, koji znače izgradnju, opremanje i otvaranje marina. Izgradnjom i otvaranjem novih međunarodnih putničkih pristaništa i marina razvit će se ukupna ponuda i prihodi lokalnih samouprava, povećat će se vidljivost nautičkih potencijala Srbije, a domaćim i stranim turistima približit će se kulturne znamenitosti i prirodne ljepote Srbije”, smatraju u Agenciji.
Nautički potencijali Srbije ogledaju se u mreži vodotokova dugačkoj gotovo 1600 kilometara i dvije međunarodne rijeke – Dunav i Savu. Gradovi i tvrđave na obalama tih rijeka i bogata rimska ostavština mogu privući kruzing turiste da posjete Srbiju.
Usto, brojne manifestacije s dugogodišnjom tradicijom u obliku organiziranih krstarenja Dunavom i Savom postaju sve zanimljivije.
Povezivanje lokacija na Dunavu
U Srbiji je trenutačno otvoreno šest međunarodnih putničkih pristaništa: Beograd, Novi Sad, Donji Milanovac, Golubac, Kladovo i Smederevo. Plan Agencije za upravljanje lukama je da početkom nautičke sezone 2022. otvori još dva na Dunavu, i to u Kostolcu i Zemunu.
Putnički promet na rijekama u Srbiji do pandemije je bilježio stalan rast, te je 2019. bilo 1542 pristajanja i 208.797 putnika. Nakon lanjske obustave krstarenja zbog pandemije, nautička sezona 2021. pokazuje znakove poboljšanja, do 1. studenoga zabilježena su 503 pristajanja i 40.000 ukrcanih i iskrcanih putnika.
Kako bi se u potpunosti iskoristili nautički potencijali Srbije, Agencija za upravljanje lukama od 2017. godine provodi projekt “Probudi Dunav” koji za cilj ima promociju kruzinga u Gornjem i Donjem Podunavlju kroz otvaranje novih međunarodnih putničkih pristaništa i povezivanje lokacija koje leže na obali najznačajnije europske rijeke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu