Hrvatska elektroprivreda (HEP) i dalje ima snažan fokus na obnovljivim izvorima energije, prije svega na energiji sunca, a na čijem tragu je i jučerašnji ugovor HEP-a sa sedam jedinica lokalne samouprave o zajedničkim investicijama u nove elektrane.
Tako je, temeljem javnog poziva za iskaz interesa za 2020., HEP s općinama Vrpolje, Lovinac, Orle, Zdenci, Satnica Đakovačka i Trpinja te Gradom Valpovom sklopio sporazume o suradnji na razvoju projekata sunčanih elektrana.
Ukupna snaga sedam sunčanih elektrana iznosi 60 MW, a procijenjena investicijska vrijednosti čak 380 milijuna kuna. Koliku važnost u HEP-u pridaju ovom projektu govori i činjenica da je ugovore potpisao osobno predsjednik Uprave tvrtke Frane Barbarić, a događaj je uveličao i ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić.
Kako pojašnjavaju iz HEP-a, novih sedam sporazuma nastavak je suradnje s općinama i gradovima, s kojima je HEP 2019. i 2020. godine sklopio sporazume o razvoju 11 projekata sunčanih elektrana.
HEP tako na 18 izabranih lokacija na području šest gradova i 12 općina razvija projekte sunčanih elektrana ukupne priključne snage 168 MW te investicijske vrijednosti od 1,08 milijardi kuna.
Prilike u dekarbonizaciji
Očekivana godišnja proizvodnja budućih 18 sunčanih elektrana iznosi 242 milijuna kilovatsati, čime se može zadovoljiti potrošnja oko 65.000 kućanstava.
“Ovim vidom suradnje obuhvatili smo više od polovice Hrvatske jer ćemo ukupno 18 projekata izvesti na području čak 12 županija. U razvojnoj strategiji za cilj smo postavili da ćemo do 2030. godine u sunčanim elektranama imati oko 350 megavata. Gotovo polovicu tog iznosa, čak 168 megavata, izgradit ćemo na temelju sporazuma s općinama i gradovima.
Tako imamo priliku zajedno raditi na jačanju gospodarskog i ukupnog razvoja lokalnih zajednica, a time i čitave Hrvatske“, kazao je Frane Barbarić, predsjednik Uprave HEP-a.
Resorni ministar Ćorić se nadovezao da realizacija ovih projekata pokazuje kako se ideja dekarbonizacije provodi, ne samo u našoj najsnažnijoj energetskoj kompaniji, već i na razini lokalne samouprave koja je najpozvanija da u dekarbonizaciji vidi i priliku za vlastiti gospodarski rast.
“Sada je važno da se ubrza priprema dokumentacije, a zatim i sama izgradnja elektrana, kako bismo što prije ostvarili postavljene ciljeve“, komentirao je ministar.
Dodao je kako su s ciljem povećanja proizvodnje iz obnovljivih izvora energije u okviru Nacionalnog plana za oporavak i otpornost predviđena znatna sredstva koja će se uložiti u dogradnju, modernizaciju i digitalizaciju elektroenergetskog sustava.
Od 2019. niknulo ih sedam
Prema potpisanim sporazumima, općine Lovinac i Orle projektnu dokumentaciju za sunčane elektrane planirane priključne snage 9,99 MW pripremaju do ishođenja lokacijske dozvole. Ostale jedinice lokalne samouprave, općine Satnica Đakovačka (za elektranu priključne snage 15 MW), Vrpolje (4 MW), Zdenci (9,99 MW) i Trpinja (5 MW) te Grad Valpovo (6 MW), dokumentaciju pripremaju do ishođenja građevinske dozvole. Po ishođenju dozvola, HEP će jedinicama lokalne samouprave nadoknaditi troškove izrade projektne dokumentacije.
Iz HEP-a naglašavaju da je ciklus izgradnje sunčanih elektrana važan dio obnovljivog scenarija tvrtke koji do 2030. planira za 50% povećati udjel obnovljivih izvora u vlastitoj proizvodnji električne energije.
Od 2019. do danas HEP je pustio u rad ili je pred dovršetkom izgradnje sedam sunčanih elektrana, ukupne snage 23 megavata i vrijednosti oko 200 milijuna kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu