Radionicama i umjetničkim aktivnostima u djeci i mladima bude talent

Autor: Lucija Špiljak , 07. listopad 2021. u 22:01
Luka Kotlar, voditelj projekta Progledaj srcem, Foto: 
Željko Hladika/Pixsell

Projekt uključuje 33 besplatne umjetničke i kulturne aktivnosti za 60-ero polaznika

Ključni cilj je socijalna uključenost mladih u kulturu i umjetnost, a najvažniji koji želimo postići je da im osvijestimo koliko je važno prepoznati talent, razviti ga i dobro usmjeriti da bi ga onda mogli iskoristiti na najbolji mogući način”, pojašnjava Luka Kotlar, voditelj projekta Progledaj srcem online koji udruga Ime dobrote provodi kako bi djeci i mladima do 25 godina približila važnost razvoja njihovih talenata, ali time i njihova doprinosa društvu.

Riječ je o online radionicama i 33 besplatne umjetničke i kulturne aktivnosti za 60-ero djece i mladih koje će voditi predstavnici iz područja glazbe, glume, slikarstva, kiparstva, umjetnosti i kulture, a sve kroz razne online panele, radionice, koncerte, izložbe i druženja.

Sudionici svakog tjedna od 20. rujna 2021. do 2. svibnja 2022. imaju priliku čuti priče poznatih umjetnika, educirati se, informirati i zajedno virtualno družiti te razmjenjivati iskustva, mišljenja i ideje.

U projektu među predavačima sudjeluju improvizator i voditelj Marin Periš, glazbenica Djordjija Palić, glazbenik Goran Kovačić, umjetnik Luka Krešimir Stipić, povjesničarka umjetnosti Krisja Štulić, kustosica SICU-a Zadar Ana Jordan Knežević, glumac Robert Kurbaša, umjetnica Iris Mihatov Miočić, umjetnica Eva Vukina, akademska glazbenica i profesorica glazbene teorije Denis Vasilj te dekan ALU-a i predsjednik HDLU-a u Zagrebu Tomislav Buntak.

Glad za umjetnošću

“U ovo pandemijsko vrijeme mnogi su osjetili glad za umjetnošću, za kulturnim događanjima, za glazbom i koncertima. Izražavam veliko divljenje udruzi ‘Ime dobrote’, koja se odvažila na ovaj složeni projekt kojim ćemo svi zajedno nastojati pokazati svaki vid umjetnosti i kulture kako bi svatko od sudionika pronašao ono što mu najviše odgovara, jer bavljenje umjetnošću unutarnja je potreba svakog od nas”, rekao je glazbenik Goran Kovačić.

Voditelj projekta Kotlar pojasnio nam je da će predavači na početku ciklusa svake radionice iz umjetnosti i kulture najprije opisati svoj karijerni put – kako su i dakle počeli, koliko su se morali truditi i odricati, kako bi se sami polaznici poistovjetili s njima.

“Tek nakon toga će početi s nekim konkretnim radionicama gdje će, primjerice, umjetnica Eva Vukina pokazati osnove crtanja, gdje će polaznici sami moći crtati i probati se izraziti u umjetnosti koja im najviše odgovara. Proći će sve radionice i možda otkriti svoj talent u nekoj umjetnosti u kojoj nisu mislili da su dobri. Zato želimo da isprobaju svaku od tih radionica. Predavači će im pokazati osnove, onda će se polaznici prepoznati u nekom segmentu umjetnosti ili kulture, te će ih zatim predavači usmjeriti u daljnju nadogradnju. Već smo krenuli s uvodnom radionicom gdje smo im objasnili kako sve treba funkcionirati i kako će se sve razvijati, a potom krenuli s kulturno umjetničkim panelom s našim stručnjacima. Tako ćemo i završiti projekt gdje će predavači pobliže objasniti pojmove talenta, umjetnosti i kulture”, pojasnio nam je Kotlar.

EU projekt

Progledaj srcem je inače koncert duhovne glazbe, prošle, pandemijske godine imali su emisiju “Progledaj srcem sve ove godine”, a ove su godine dobili priliku obilježiti projekt uz pomoć sredstava Europske unije i kroz operativni projekt Umjetnost i kultura online.

“Naravno da bi bilo bolje da su radionice uživo, ali ima i prednosti to što su online. To daje mogućnost mladima iz cijele Hrvatske, a i izvan granica 
Lijepe naše da sudjeluju u ovim radionicama. Jako puno je bilo prijava. Iznenadili smo se na neki način koliko je puno mladih zainteresirano za ovakve radionice. Nažalost, mogli smo ih prijaviti samo 60 jer tako projekt nalaže. Polaznicima će projekt donijeti to da sebe prepoznaju, da prepoznaju svoj talent koji nisu znali da imaju ili su znali, ali ga nisu htjeli iskoristi, da razviju taj talent, da mogu uspjeti i da se isplati. Neki 
predavači žive od toga, neki moraju raditi sa strane da bi preživjeli. Govorit će im da iako ne mogu živjeti od toga, važno je brusiti taj svoj talent, a ne zakopati ga”, zaključio je Luka Kotlar.

Vrijednost projekta iznosi više 455.000 kuna, od čega je 387.000 iznos EU potpore, a bespovratna sredstva osigurana su iz državnog proračuna Republike Hrvatske (15 posto) i iz Europskog socijalnog fonda (85 posto).

Komentirajte prvi

New Report

Close