Srbiji odobren izvoz pilećeg i svinjskog mesa u EU, ali proizvođači nisu spremni

Autor: Poslovni dnevnik , 30. rujan 2021. u 22:00
Foto: SHUTTERSTOCK

Srbija godišnje proizvede između 270.000 do 330.000 tona svinjskog mesa, pilećeg mesa 100.000 tona, a junećeg 72.000 tona.

Srbija će nakon 30 godina moći izvoziti pileće i svinjsko meso na tržište Europske unije, dogovoreno je sastanku Branislava Nedimovića, srpskog ministra poljoprivrede, s predstavnicima Europske komisije.

Kako su za Danas rekli iz Ministarstva poljoprivrede, posljednja inspekcija iz EU u Srbiju će, kada je riječ o svinjskom mesu, doći u veljači 2022., a potom slijedi i odobrenje EK. Pileće meso će krenuti u EU ranije jer će procedura odobrenja početi već za dva tjedna.

Srbija je dobila mogućnost podnošenja zahtjeva i za izvoz žive stoke. Krajem 2019. ukinuto je obvezno cijepljenje protiv klasične svinjske kuge, što je bila glavna prepreka za izvoz mesa u EU.

“Dobra je to vijest, ali nemamo svinja i mesa. Sada smo na razini 1955. kada smo imali od 2,5 do 2,7 milijuna svinja, a 1984. ih je bilo čak 5,2 milijuna”, kaže Branislav Gulan, agrarni novinar i analitičar.

Tržište izgubljeno još 1992.

Prema njegovim riječima, Srbija godišnje proizvede između 270.000 do 330.000 tona svinjskog mesa, pilećeg mesa 100.000 tona, a junećeg 72.000 tona.

Srbija je 1990. samo u SAD izvezla svinjsko meso vrijedno 726 milijuna dolara, dok je prije dvije godine iz te države uvezla smrznuto svinjsko meso vrijedno 71 milijun dolara.

“Mogućnost izvoza pilećeg i svinjskog mesa vrlo je značajna za farmere koji se bave tom proizvodnjom. Došlo bi do unaprjeđenja reprodukcije, ishrane, stabilizacije otkupnih cijena i povećanja proizvodnje”, kaže Nenad Budimović iz Privredne komore Srbije.

2,7

milijuna svinja ima Srbija, a 1984. ih je bilo čak 5,2 milijuna

Posljednje tri godine izvoz svinjskog mesa u zemlje Cefte i Rusiju vrijedio je oko 20 milijuna eura, ali je uvezeno za 180 milijuna eura. Izvoz mesa peradi bio je vrijedan pet milijuna eura, a uvoz sedam milijuna.

Milan Prostran, agroekonomski analitičar, kaže da je EU Srbiji najveći trgovinski partner, a to je tržište, kada je riječ o izvozu svinjskog mesa, izgubljeno još 1992. kada su uvedene sankcije.

“U međuvremenu, padao je stočni fond, no sada ćemo moći početi s izvozom, ali je pitanje imamo li dovoljno mesa jer je naše stočarstvo u krizi”, rekao je Prostran.

Sada bi, kako objašnjava, trebalo dobro marketinški nastupiti jer ako nema ozbiljnih količina za izvoz, onda bi mogli odgovoriti kvalitetom, brendirati meso i da na taj način nastupiti u EU.

Postići konkurentnu cijenu

“Nama bi adut moglo biti kvalitetno meso od životinja koje se hrane zdravom hranom, ne genetski modificiranom. Tada ćemo vidjeti možemo li po konkurentnoj cijeni nastupiti na europskom tržištu jer tamo su neki od najvećih svjetskih proizvođača”, ističe Prostran.

Rade Škorić, direktor Poslovnog udruženja za peradarstvo Zajednice peradara, rekao je za agenciju Beta da će mogućnost izvoza pilećeg mesa u zemlje EU biti dobra šansa, ali da proizvodnja još nije ispunila sve zahtjeve i standarde.

Prema njegovim riječima, usvojeni su neki pravilnici za pileće meso, ali su nužna ulaganja u opremu klaonica, postizanje traženih standarda, osiguranje potrebnih certifikata i provjere kako to funkcionira u praksi.

Dodatni problem je, kako proizvođači tvrde, i to što je u zemljama EU velika konkurencija između proizvođača piletine, a cijene su niske te se izvoz ne isplati.

Komentirajte prvi

New Report

Close