S listopadom pred vratima Europa u novu sezonu grijanja ulazi s rekordnim cijenama plina. Na otvaranju trgovanja u utorak cijena plina u Europi po prvi puta u povijesti premašila je granicu od tisuću dolara za 1000 kubičnih metara, podaci su specijalizirane burze ICE.
Potom je cijena terminskih ugovora s dospijećm u listopadu na nizozemskom čvorištu TTF porasla je na 1031,3 dolara za tisuću kubičnih metara, a ukupni rast cijena plina od početka dana premašio je 11 posto.
Poluprazna skladišta
Nakon toga cijena se smanjila stabiliziravši se na oko 1010 dolara za tisuću kubika. Tijekom dana cijena terminskih (futures) uovora na TTF čvorištu povremeno je dosezala i 1040 dolara za kubični metar što su povijesno najviše razine cijene plina.
Europa zimu dočekuje s polupraznim skladištima plina za ovo doba godine. Posljedica je to rekordne azijske potražnje za tim energentom, rasta cijene plina zbog ruskih pritisaka da se što prije u rad pusti Sjeverni tok 2.
Stari kontinent, ionako energetski ovisan, ove godine suočio se s mirnijim vremenom zbog čega je proizvodnja iz vjetroelektrana manja od uobičajene, a i dugotrajno sušno razdoblje rezultiralo je slabijom proizvodnjom iz hidroelektrana, što vrijedi i za Hrvatsku.
U isto vrijeme Europa se okrenula prema zelenim energijama, pod pritiskom javnosti jača negativni sentiment prema nuklearnim elektranama, jedinim stabilnim izvorom električne energije. Prema ICE platformi, cijena plina skočila je ove godine 4,5 puta, sa 19,12 eura po MWh na 85 eura po MWh u utorak.
Skok cijena doveo je do poremećaja u proizvodnji diljem Europe, poput proizvođača umjetnog gnojiva visoko ovisnih o tom energentu. Zaustavljeni pogoni znače dvostruke troškove za proizvodnju, ali i prehrambenu industriju pa se već upozorava na moguće nestašice i rast cijena hrane na svjetskom tržištu.
Nesvakidašnje intervencije
Divljanje cijena plina prisililo je dio članica EU-a na nesvakidašnje intervencije. Francuska je svojim kućanstvima najavila energetski vaučer za djelomičnu kompenzaciju skupljeg plina, Španjolska je plafonirala maloprodajne cijene, Italija radi na svom planu.
Madrid je uz to, od Europske komisije zatražio formiranje europske platforme na kojoj bi članice kupovale prirodni plin iz trećih zemalja. U Hrvatskoj je cijena plina za kućanstva u sezoni grijanja pred nama zadana cijenama iz veljače prošle godine pa građani ne bi trebali osjetiti poskupljenja.
Industrija je druga priča, ovisno o isteku aktualnih ugovora o opskrbi plina, dio skoka cijena mogao bi se preliti i na domaće proizvođače.
Iz Gazproma ističu da su isporuke plinovodima iz Rusije u Europu u ovoj godini na povijesnim vrhuncima odbacujući tvrdnje o nedostatnoj opskrbi prema EU.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu