S rastom plaća u građevinarstvu od 3% te u trgovini od 1,8% i dalje ispod prosječne neto plaće kod poduzetnika u RH

Autor: Suzana Varošanec , 31. kolovoz 2021. u 13:27
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Poduzetnici u prerađivačkoj industriji, trgovini i građevinarstvu u 2020. imali su 55,8% ukupno zaposlenih kojima je lani ostvaren rast plaće veći od prosjeka svih poduzetnika u Hrvatskoj, no s time da zaposleni u građevinarstvu i trgovini na veliko i malo za svoj rad i dalje dobivaju prosječne mjesečne neto plaće manje od prosjeka poduzetnika Hrvatske, pokazuje se analizom Financijske agencije.

Plaće nešto manje od milijun zaposlenika koji rade kod blizu 140.000 hrvatskih poduzetnika u otežanim uvjetima poslovanja zbog pandemije u prosjeku – rastu, pa tako i u tri djelatnosti u kojima je zaposleno više od 50% njihovih djelatnika,  ali uz zabilježene razlike ovisno o području poduzetničkih aktivnosti. Nadalje, ni aktualni pomaci u dvije važne djelatnosti koje zapošljavaju velik broj radnika nisu im ‘pogurali’ iznos neto plaće na iznos one prosječne kod poduzetnika RH.

U tri djelatnosti – to su prerađivačka industrija, trgovina i građevinarstvo, u 2020. poduzetnici su imali 55,8% ukupno zaposlenih, s time da u dvije od ove tri djelatnosti – to su građevinarstvo i trgovina na veliko i malo, zaposleni za svoj rad dobivaju prosječne mjesečne neto plaće manje od prosjeka poduzetnika Hrvatske, pokazuje se upravo objavljenom analizom Financijske agencije.

Ipak u 2020., prema Fini, primjetan je pozitivan pomak u odnosu na 2019., jer je u ove tri djelatnosti „ostvaren rast plaće koji je veći od prosjeka svih poduzetnika u Hrvatskoj“.

„U prerađivačkoj industriji ostvaren je rast plaća od 2,3%, u trgovini 1,8%, dok su plaće u građevinarstvu porasle za 3% u odnosu prethodnu godinu“, navodi Fina.

Naime, u 2020. je za 947.874 zaposlenih (prema satima rada) kod 139.009 poduzetnika, obveznika poreza na dobit, bez financijskih institucija, koji su obveznici sastavljanja GFI-a prema Zakonu o računovodstvu, obračunana prosječna mjesečna neto plaća od 5.971 kn, i prema Fini to je povećanje od 1,7% u odnosu na prethodnu godinu (5.871 kn)“.

Najveće plaće ostvaruju zaposleni u djelatnosti informacija i komunikacija (J), opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji (D), rudarstva i vađenja (B), financijskim djelatnostima i djelatnostima osiguranja (K) te u javnoj upravi i obrani; obveznom socijalnom osiguranju (O). Ovom se analizom pokazuje da je najviša prosječna mjesečna neto plaća obračunana zaposlenima u području djelatnosti informacija i komunikacija (8.706 kn), što je 45,8% više od prosječne plaće zaposlenih na razini svih poduzetnika u RH. Zaposleni u djelatnosti opskrbe električnom energijom, plinom, parom i poslovima klimatizacije imali su 38,8% veće plaće, a zaposleni u djelatnosti rudarstva i vađenja za 38,2% u odnosu na prosječnu plaću na razini svih poduzetnika u RH.

„Kriza prouzročena pandemijom COVID-19 najviše je utjecala na poslovanje u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane koji su ostvarili 3,4 milijarde kuna neto gubitka. Najveći gubitak razdoblja u tom području djelatnosti iskazala je Valamar Riviera d.d. (308,5 milijuna kuna). Zaposlenima u navedenom području djelatnosti obračunana je prosječna mjesečna neto plaća u iznosu od 4.657 kuna, što je 22,0% manje od prosjeka svih zaposlenih kod poduzetnika Hrvatske (5.971 kn)“, stoji u analizi Fine.

Komentirajte prvi

New Report

Close