Regulatori banaka imaju novu brigu – računalstvo ‘u oblaku’

Autor: Tomislav Pili , 22. kolovoz 2021. u 22:00
Foto: Shutterstock

Regulatori smatraju da tehnički problem kod jednog pružatelja usluga mogao izazvati domino-efekt u nizu banaka i država.

Nakon više od 10 godina od izbijanja prošle financijske krize, globalni regulatori financijskog sektora shvatili su da su se opet pojavile kompanije koje su “prevelike da bi propale”. Ali to više nisu banke već – tehnološke kompanije.

Kako piše Reuters, Amazon, Google i Microsoft privlače sve više pažnje financijskih regulatora zbog svoje dominacije na tržištu računalstva “u oblaku”. Naime, na taj se način spremaju gomile podataka banaka, osiguravajućih i investicijskih kuća.

Oštra promjena

Reutersovi izvori iz središnjih banaka tvrde kako brzina i obujam kojom financijske institucije sele ključne operacije poput platnih sustava i internetskog bankarstva u “oblak” predstavlja oštru promjenu u potencijalnim rizicima.

“Tek smo na početku promjene paradigme, pa je stoga potrebno osigurati prikladna rješenja”, izjavio je predstavnik jednog regulatora iz skupine država G7 koji je želio ostati anoniman.

Ovo je još jedan pokazatelj u nizu kako se financijski regulatori pridružuju svojim kolegama zaduženima za zaštitu tržišnog natjecanja i osobnih podataka u detaljnijem propitivanju poslovanja tehnoloških divova.

Naime, banke i tehnološke kompanije tvrde kako veće korištenje računalstva “u oblaku” donosi dobrobiti objema stranama jer rezultira bržim i jeftinijim uslugama koje su otpornije na hakerske napade i pad sustava.

Međutim, regulatori se pribojavaju kako bi tehnički problem kod jednog pružatelja usluga računalstva “u oblaku” mogao prouzročiti domino-efekt u nizu banaka i država, čime bi klijentima privremeno bila uskraćena usluga te time narušeno povjerenje u financijski sustav.

Američko ministarstvo financija, Europska komisija te britanska i francuska središnja banka među globalnim su institucijama koje žele propitati rizike računalstva “u oblaku” kako bi se smanjili rizici banaka koje se oslanjaju na mali broj tehnoloških kompanija povezanih sa samo jednim pružateljem usluga “u oblaku”.

“Vrlo smo svjesni činjenice da sustav može pasti”, rekao je Reutersu Simon McNamara, glavni administrativni direktor britanske banke NatWest. “Ako 10 organizacija nije spremno, a povezane su s jednim pružateljem, tada smo svi u problemu”, kaže McNamara.

Nije bezazleni problem

Da se ne radi o bezazlenom problemu govori podatak Europske središnje banke kako je potrošnja komercijalnih banaka na usluge računalstva “u oblaku” porasla u 2019. za 50 posto u odnosu na samo godinu ranije.

A to je samo početak. Procjene konzultantske tvrtke IDC pokazuju da će globalni bankovni sektor 2025. na računalstvo “u oblaku” trošiti 85 milijardi dolara, gotovo 2,5 puta više od 32,1 milijarde dolara utrošenih prošle godine. Istraživanje IDC-a pokazalo je da 50 velikih banaka u svijetu koristi usluge samo šest pružatelja – IBM-a, Microsofta, Googlea, Amazona, Alibabe i Oraclea.

Europska unija stoga je predložila da “ključne” vanjske usluge financijskoj industriji, poput računalstva “u oblaku”, moraju biti regulirane radi jačanja postojećih preporuka koje datiraju od 2017. godine.

K tome, Banka Engleske prošloga je mjeseca objavila mišljenje kako velike tehnološke kompanije mogu bankama diktirati uvjete, a ne pružaju uvijek dovoljno informacijama svojim klijentima o mogućim rizicima.

Podsjetimo, Amazon Weeb Services (AWS), najveći pružatelj usluga računalstva “u oblaku”, u u šest mjeseci do lipnja ostvario je prodaju od 28,3 milijarde dolara. To je 35 posto više nego godinu ranije.

Komentirajte prvi

New Report

Close