Međimurci kao top referenca za proizvodnju ambalaže u Europi

Autor: Suzana Varošanec , 17. kolovoz 2021. u 22:00
Da danas imaju 20 do 30% veće proizvodne kapacitete, sve bi prodali/PD, DAVOR PUKLAVEC/PIXSELL

Glavne koristi ulaganja bolje karakteristike proizvoda te brža isporuka. Uglavnom izvoze – u EU, Rusiju, Izrael…

Međimurska tvrtka Muraplast iz Kotoribe, društvo za preradu plastike i papira koje je među vodećima u Hrvatskoj, s 325 zaposlenika te ukupnim prihodima koji su lani iznosili oko 365 milijuna kuna, pokrenula je investicijski ciklus u vrijednosti oko 200 milijuna kuna u vrlo značajno širenje proizvodnih kapaciteta.

U oba sektora, kako plastične tako i papirne ambalaže, u tijeku je započeta investicija u izgradnju 3 proizvodne hale za ekstrudiranje, tiskanje, preradu i recikliranje.

Novi kapaciteti bit će ukupno za oko 50 posto veći, a obuhvaćaju još 30.000 tona u plastici i 17.5000 t u sektoru papira, dok se novo zapošljavanje predviđa za još oko 134 ljudi. Što se njihovih kupaca tiče, glavne će koristi ostvariti od novih poboljšanih karakteristika proizvoda te između ostalog i brže isporuke.

U realizaciji investicije, prema direktoru Muraplasta Davoru Ujlakiju, sve se odvija prema planu te on očekuje da će nove hale pogoni biti spremni za puni pogon u 2024. godini.

“Već smo dobrano u investicijskom ciklusu započetom tijekom prošle godine kroz naše narudžbe potrebnih strojeva, a koje za nas proizvođači uvelike već izrađuju pa prve isporuke strojeva očekujemo 2022. Većina ih se izrađuje u Njemačkoj, no jednim dijelom i u Italiji i Japanu”, navodi Ujlaki koji poslovanje tvrtke vodi s direktorom Anđelkom Trojkom.

Odličan kolektiv i organski rast

S odličnim kolektivom koji su organizirali osnivači tvrtke, ujedno i postojeći vlasnici društva, upravo Ujlaki i Trojko, uz konstantan organski rast kompanije te upotrebu najmodernijih tehnologija, međimurska kompanija otvoreno najavljuje kako cilja postati referenca za proizvodnju ambalaže u Europi.

Na tom su planu već znakovite njihove objave iz zadnjega godišnjeg izvješća, dodatno višestruko ukorijenjene i u aktualnim aktivnostima na širenju proizvodnih kapaciteta, ali i realizaciji ovogodišnjeg plana ukupnih prihoda na razinama od oko pola milijarde kuna, u čije je ostvarenje uvjerena Uprava Muraplasta.

Ujlaki

Zasad je papir ekološki gledano ‘svetinja’ - iz perspektive korisnika zelena opcija.

Prema Ujlakiju, da danas imaju 20 do 30% veće proizvodne kapacitete, u uvjetima brzorastuće tržišne potražnje, naime, na gladnom tržištu sve bi – prodali. Kako raste broj stanovnika, tako npr. puta 3 raste potražnja za fleksibilnom ambalažom, jednom od njihovih glavnih proizvoda u sektoru plastike.

S orijentacijom na industriju kroz proizvode za automatsko pakiranje, tvrtka naglašene izvozne orijentacije operira na nizu tržišta, od kojih se ističu Njemačka, Nizozemska, Francuska, Italija, Velika Britanija, Austrija i Mađarska.

Imaju kupce i u Rusiji, s obzirom na to da je radijus područja na kojem transportni troškovi njihovih proizvoda još jamče konkurentnost između 1000 i 1500 kilometara, te je u novije vrijeme suradnja započela i s kupcima iz Izraela.

Briga za okoliš

Kao veliki prerađivač polimera, no i kao tvrtka koja je izuzetno fleksibilna te akceptira regulativu iz područja zaštite okoliša i gospodarenja otpadom, prije nekoliko godina u branši nije nikog iznenadila kad je diverzificirala poslovanje prema asortimanu iz područja papirnate ambalaže, vodeći pritom računa o zelenoj ekonomiji.

Prepoznatljivi su i kao veliki zagovaratelj inicijative da se na ambalažu stavi oznaka o postotku reciklata u sam proizvod, odnosno koliko je sekundarne sirovine ugrađeno u primarni proizvod, za što se procjenjuje da će postati obveza.

134

ljudi još će zaposliti u novim pogonima, trenutačno ih je u Kotoribi 325

Trenutačno se o tome razgovora na razini EU. Muraplast je dobitnik nagrade za društvo odgovorno poslovanje u 2020., za odgovorne politike i prakse upravljanja okolišem, uz vođenje brige o tome da njihov utjecaj na okoliš bude minimalan.

Direktor Davor Ujlaki uime našeg komorskog udruženja član je Circular Plastics Alliance (CPA), osnovanog od Europske komisije kako bi spojili sve dionike lanca i zatvorili krug koji čini kružno gospodarstvo.

CPA okuplja 245 javnih i privatnih aktera koji pokrivaju lance   plastike, s ciljem da se sve dizajnira tako da se plastika može reciklirati i ponovo vratiti u kružno gospodarstvo, što su uzusi koje traži i europska strategija za plastiku , te naš novi Zakon o gospodarenju otpadom.

“Zasad je papir ekološki gledano ‘svetinja’ – iz perspektive korisnika zelena opcija (80% se reciklira), te će tako ostati sve dok se postotak recikliranja plastike koji je sad na 30% ne podigne na bitno više razine”, poručuje Ujlaki.

Komentirajte prvi

New Report

Close