Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), u skladu sa svojim dugoročnim ciljevima, strategijom održivosti i u saradnji s Europskom unijom, s ciljem smanjenja emisije ugljikovog dioksida inicirala je projekte koji se odnose na zamjenu i smanjenje korištenja štetnih izvora energije.
Kao jedan od projekata u prelasku na korištenje zelene energije tj. obnovljivih izvora, EPCG želi ponuditi građanima Crne Gore mogućnost proizvodnje vlastite električne energije ugradnjom solarnih panela na objekte za individualno stanovanje, odnosno kuće.
Zbog toga je Komisija za investicije u elektroenergetskom sektoru donijela odluku o realizaciji projekta Solari 3000+.
Energetske i financijske uštede
“Crna Gora ima nevjerovatan solarni potencijal, jedan od najvećih u cijeloj jugoistočnoj Europi. Samo Podgorica, npr. ima više od 2000 sunčanih sati godišnje, dok je broj sunčanih sati u Crnoj Gori u prosjeku od 1300 do 2000.
U Njemačkoj, na primjer, broj sunčanih sati je od 1000 do 1200, a već su izgrađeni solarne elektrane snage 50 gigavatsati. Ovim projektom građanima Crne Gore predstavit ćemo stvarne mogućnosti energetskih i financijskih ušteda, a zajedničkim snagama utjecat ćemo na smanjenje emisije ugljikovog dioksida.
Realizacijom projekata iz područja solarne energije značajno ćemo pridonijeti zaštiti okoliša. Nakon ovog projekta za kućanstva, planiran je i projekat postavljanja solarnih panela na neplodnom zemljištu u ruralnim područjima i na vodenim površinama”, rekao je Milutin Đukanović, predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore.
Projekt, koji će biti realizovan u suradnji s Ministarstvom ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, predviđa ugradnju solarnih panela na 3000 kuća koje su pogodne za iskorištavanje sunčeve energije.
“Kućanstva će biti u prilici sama proizvoditi električnu energiju za svoje potrebe, a višak će moći prodati Elektroprivredi Crne Gore. To znači da, osim otplate kredita za solarne panele, neće imati troškove za električnu energiju, jer će je sami proizvoditi, a rata će biti manja od njihovog prosječnog računa za struju. Dakle, kada građani otplate svoju opremu, a predviđeno razdoblje otplate je od pet do sedam godina, dobivat će besplatnu električnu energiju”, objasnio je Đukanović.
Posao za 400 radnika
U tijeku je i rad na pripremi javnog poziva za financiranje projekta i nabavku opreme, dok su studije izvodljivosti i idejno rješenje, koji pokazuju opravdanost projekta, već pripremljeni.
Nakon toga, građani, tj. potrošači iz kategorije kućanstava, mogu očekivati raspisivanje javnog poziva kojim će biti pozvani da se prijave za projekt, dok će istovremeno biti raspisani natječaji za više od 400 radnika za ugradnju solarnih panela.
Vrijednost ovog projekta iznosi oko 30 milijuna eura. EPCG aktivno radi i na projektu obilježavanje neplodnog zemljišta na kojem se također instaliraju solarni paneli, a u pripremi je i projekt solarnih plutajućih elektrana na Slanom jezeru.
Realizaciju projekta Solari 3000+ vodit će Komisija za investicije u elektroenergetskom sektoru.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu