‘Minimalna globalna stopa poreza morala bi biti viša od 15 posto’

Autor: Poslovni.hr , 07. srpanj 2021. u 22:00
Foto: pixabay

SAD nije sam u zahtjevu da digitalne multinacionalke plaćaju veći namet, sastanak G20 trebao bi iznjedriti dogovor.

Američka ministrica financija zatražit će ovog tjedna od kolega u skupini G20 da minimalna stopa oporezivanja kompanija bude viša od dogovorenih 15 posto, najavili su dužnosnici ministarstva. Inicijativa Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) i skupine G20 za suzbijanje erozije porezne baze i prebacivanja dobiti predložila je da se uvede minimalna globalna stopa oporezivanja kompanija od najmanje 15 posto.

Složile su se i da bi dio prava na oporezivanje najvećih kompanija trebao biti preusmjeren iz zemalja u kojima su registrirane u zemlje u kojima posluju.

Što to jamči SAD-u

Očekuje se da će dogovor krajem ovog tjedna u Veneciji poduprijeti i financijski dužnosnici skupine G20. Pregovori o minimalnoj poreznoj stopi, koji bi trebali biti dokončani do samita G20 u listopadu, vezani su za ishod zakonodavnog postupka podizanja minimalne porezne stope u SAD-u, istaknuo je u utorak za Reuters neimenovani dužnosnik američkog ministarstva financija.

Kabinet američkog predsjednika Joea Bidena planira izmijeniti porezne zakone i udvostručiti minimalnu stopu oporezivanja dobiti koju američke kompanije ostvaruju u inozemstvu, na 21 posto, za potrebe financiranja postpandemijskog oporavka, podsjeća Reuters.

Bijela kuća želi uvesti i novi porez prema kojem kompanije ne bi imale pravo na porezne odbitke u SAD-u ako plaćaju poreze u zemljama koje nisu usvojile globalnu minimalnu poreznu stopu.

SAD nije usamljen u zahtjevu da minimalna porezna stopa bude viša od 15 posto, naglasili su dužnosnici ministarstva financija u utorak u razgovoru za Reuters. Napominju da dogovor SAD-u jamči da neće ostati bez dijela poreznih prihoda, a ujedno će obavezati druge zemlje da ukinu poreze koje trenutačno naplaćuju američkim tehnološkim divovima.

Za postpandemijski oporavak

Yellen je po njihovim riječima jasno dala do znanja i da novi digitalni porez koji će idućih tjedana predložiti Europska komisija nije u skladu s potporom Europske unije dogovoru postignutom u sklopu OECD-a. Potpredsjednica Europske komisije Margrethe Vestager izjavila je za Reuters da će novi namet plaćati uglavnom europske kompanije, dodavši da će biti uveden kako bi se pribavio novac za financiranje postpandemijskog oporavka. Dogovor o izmjenama globalnog poreznog sustava ograničit će poreznu konkurenciju i osigurati zemljama oko 150 milijardi dolara dodatnih prihoda, nužnih u postpandemijskom razdoblju, objavila je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

150 milijardi

dolara dodatnih prihoda osigurale bi države iz globalnog poreza

Pregovori o novom poreznom sustavu počeli su pod okriljem OECD-a prije gotovo deset godina kako bi se utvrdio zajednički okvir za oporezivanje multinacionalnih tvrtki i zatvorile porezne “rupe” koje digitalnim tvrtkama omogućuju izbjegavanje poreznih obveza. Predložena je minimalna globalna stopa oporezivanja kompanija od najmanje 15 posto, koja bi trebala ograničiti poreznu konkurenciju i omogućiti zaštitu poreznih baza, navode u OECD-u.

Dio je paketa novih poreznih propisa i preraspodjela prava na oporezivanje najvećih tvrtki, ističe organizacija, objašnjavajući da će dio prava biti preusmjeren iz matičnih zemalja tvrtki u one u kojima posluju, istaknuo je OECD.

Komentirajte prvi

New Report

Close