Cijene energije stišću proizvođače, ali inflacija ipak ostaje umjerena

Autor: Jadranka Dozan , 04. srpanj 2021. u 21:59
Cijene inputa Godišnji rast proizvođačkih cijena u Hrvatskoj u svibnju je ubrzao s travanjskih 5,8 na 7,6%, a na razini EU sa 7,6 na 9,6% SANJIN STRUKIĆ/PIXSELL

Prilično snažan oporavak cijena na svjetskim robnim tržištima u ostatku Europske unije ostavio je jači trag na cijene pri proizvođačima.

Potrošačka inflacija u Hrvatskoj u svibnju se, za razliku od mnogih zemalja u kojima se još malo ubrzala, zadržala na travanjskoj stopi od 2,1 posto, s tim da je prosječna za prvih pet mjeseci gotovo upola manja. Istodobno su proizvođačke cijene industrije ubrzale rast. U odnosu na travanj porasle su 0,9 posto, a na godišnjoj razini veće su 7,6 posto. Mjesec prije godišnji je porast iznosio 5,8 posto.

Uz najnovije podatke DZS-a neki su analitičari primijetili da je 7,6% najviša godišnja stopa rasta proizvođačkih cijena unazad gotovo deset godina. U najvećoj mjeri to je posljedica rasta cijena energije. Cijena nafte na tržištu trenutno je na oko 75 dolara za barel, što je 40-ak posto više nego početkom godine. Isključi li se energija, godišnji rast proizvođačkih cijena kod nas je u svibnju iznosio znatno manjih 1,3 posto.

Prilično snažan oporavak cijena na svjetskim robnim tržištima u ostatku Europske unije ostavio je jači trag na cijene pri proizvođačima. Prema najnovijem usporednom pregledu Eurostata, na razini cijele EU mjesečni im je rast u svibnju ubrzao s travanjskih 0,9 na 1,4 posto, dok je na godišnjoj razini dosegnuo 9,6 posto, nakon 7,6 zabilježenih u travnju.

Tome je najviše pridonio energetski sektor s čak 25-postotnim godišnjim rastom, ali cijene pri proizvođačima u EU su i bez energije u prosjeku 5% posto veće nego godinu dana prije. Unutar ukupnog prosjeka od 9,6% u Irskoj su npr. porasle čak 45 posto, u Belgiji 20, a u Danskoj 17 posto.

Uz očekivani nastavak globalnog gospodarskog oporavka računa se da će cijene energenata i u nastavku godine stvarati pritisak na rast proizvođačkih cijena.

Ipak, analitičari uglavnom vjeruju da su poremećaji na strani ponude na globalnim robnim tržištima privremeni te da će unatoč trenutnim pritiscima potrošačka inflacija ostati umjerena.

Komentirajte prvi

New Report

Close