U Zagrebu otvorena škola nadahnuta najboljim praksama iz svijeta

Autor: Lucija Špiljak , 28. lipanj 2021. u 22:00
Yamini Singh, ravnateljica srednje škole American Academy smještene u Poslovnom centru Agram, Foto: PD

Ciljana publika su oni koji se pripremaju za studij u inozemstvu, a nude i razne programe

U novoj školskoj godini 2021/2022. najesen s nastavom prvi put u Hrvatskoj kreće American Academy srednja škola. Nalazi se u Poslovnom centru Agram na Radničkoj cesti u Zagrebu, a predstavlja mrežu američkih škola u Pragu, Brnu i Bratislavi koje ujedinjuje individualni pristup učenicima i visoka razina profesionalnosti učitelja iz cijelog svijeta.

Zašto su odabrali upravo Hrvatsku za širenje mreže i kako će točno program biti koncipiran od rujnu? Direktor škole Ondřej Lepka pojašnjava da su pratili potencijalna nova tržišta diljem Europe na kojima bi mogli proširiti mrežu međunarodnih škola.

“Zagreb je relativno velik glavni grad sa samo dvije međunarodne škole, što je prilično jedinstveno u europskom kontekstu. Također mnogi Česi, uključujući mene i naše više rukovodstvo, bili su u Hrvatskoj mnogo puta i mi stvarno volimo ovu zemlju pa je to bila lagana odluka. Sretni smo što u Zagreb možemo donijeti svoj jedinstveni obrazovni koncept”, ističe Ondřej Lepka.

Učenici istražuju

Njihova su ciljana publika učenici koji se pripremaju za studij u inozemstvu, no direktor ističe da je American Academy otvorena svim učenicima koji žele pohađati međunarodnu srednju školu na engleskom jeziku, neovisno o tome hoće li nakon toga studirati vani.

Škola je nadahnuta najboljim praksama iz cijelog svijeta, pojašnjava ravnateljica škole Yamini Singh, posebno sjevernoameričkim i finskim modelima. Kaže kako naglasak stavljaju na kreiranje neovisnih, kritičkih mislilaca koji su potpuno spremni biti globalni građani.

“Jedno od naših glavnih usmjerenja i najveća korist sjevernoameričkog modela obrazovanja je sloboda koju studenti biraju i tako razvijaju vlastite interese, pritom ne zanemarujući osnove. Ovakav pristup rezultira dobro zaokruženim učenicima koji ne ograničavaju svoje studije samo na jedno područje. To je toliko važno dok svijet gleda prema svojoj sve složenijoj budućnosti; studenti koji se usredotoče samo na jedno područje učenja bit će u nepovoljnom položaju. Udaljili smo se od metode ‘stare škole’ poučavanja; ne radi se o učenju napamet i ponavljanju činjenica, već o stvarnom istraživanju i učenju usmjerenom na učenika”, pojašnjava Singh, dodajući da će učenici rješavati neočekivane probleme i razvijati vlastite projekte.

Ponosna je i što njihovi učitelji, koji su uglavnom sjevernoameričkih i hrvatskih korijena, imaju veliko međunarodno i pedagoško iskustvo. Kapacitet prvog razreda je 35 učenika, a prijave traju do sutra 30. lipnja. Školarina za iznosi 65.000 kuna, a uz STEM program 72.650 kuna. Postoji i program pripreme za srednju školu za mlađe učenike koji žele poboljšati svoje znanje engleskog jezika prije srednje škole za 13.350 HRK.

“Američka diploma/svjedodžba svijetu pokazuje da učenik dolazi iz zaokruženog, izazovnog i raznolikog obrazovnog okruženja. Kurikulum je možda ‘američki’, ali njegova je perspektiva bila globalna. Ovo je vrsta diplome koja otvara vrata širom svijeta, što dokazuju i mnogi naši bivši učenici koji danas studiraju na raznim kontinentima”, ističe ravnateljica.

Kao jednu od najvećih pogrešaka današnjih obrazovnih sustava vidi u tome što se ne uzimaju uvijek u obzir vještine, znanja, pa čak i stručnost koju učenici posjeduju još prije ulaska u učionicu.

“Na Američkoj akademiji u Zagrebu to je jedna od naših prednosti jer na svoje studente gledamo kao na partnere u obrazovanju, koji nadilaze tradicionalnu dinamiku nastavnika i učenika. Ako vaše dijete ima talent, vještinu ili određeno područje interesa, želimo znati sve o tome kako bismo mu pomogli da uspije. Kako se svijet mijenja mnogo brže nego što je itko ikad mogao očekivati, teško je predvidjeti buduće poslove. Ono što znamo jest da će apsolutno zahtijevati pomalo od svega, od kreativnosti humanističkih znanosti do preciznosti STEM-a. I upravo je zbog toga vrsta obrazovanja koje nudimo na AAZ-u neprocjenjiva za učenike, jer te vještine razvijamo u raznolikom okruženju”, navodi Singh.

Znanstveni temelji

Njezin zamjenik Jakub Haláček pojasnio je kako je točno koncipiran STEM program. Podijeljen je, kaže, u dva bloka – znanost te robotika i IT. U znanstvenom dijelu učenici se usredotočuju na znanost cjelovito s naglaskom na znanstvene metode, dizajn pokusa, provedbu pokusa, prikupljanje podataka, obradu i interpretaciju, otkrivaju se znanstveni zakoni. Haláček kaže kako je to sporiji način, no da će učenici tako bolje savladati stečeno znanje. U okviru Robotics & IT upoznat će se s različitim programskim jezicima i platformama.

“Radit će s LEGO Spike Prime setovima, gdje mogu isprobati principe konstrukcije i dizajn mehaničkih uređaja. Istodobno mogu sudjelovati na brojnim natjecanjima, gdje prvenstveno stječu inspiraciju i ideje za rješavanje zadanih problema. Sljedeći je primjer Arduino platforma koja vam omogućava kombiniranje različitih modula i studenti mogu naučiti, npr. što je Internet of Things (IoT)”, kaže Haláček.

Metode poučavanja su različite, od rada u timovima, samostalnog učenja i učenja na projektima. To će, kako Haláček dodaje, učenike opremiti nizom kompetencija i vještina – npr. rješavanje problema, timski rad, komunikacija, vodstvo, sposobnost učenja…

Na to ravnateljica Yamini Singh zaključuje da je puno vještina koje mladi trebaju, možda čak i više od onoga na što su sami nastavnici bili pripremljeni.

“Prirodno, naši mladi moraju biti neovisni kritičari, digitalno pametni, načitani, jaki pisci. Ipak, školska kultura poput naše ide korak dalje jer naglasak stavljamo na rast cijelog djeteta, srca i njegovanje empatije. Svijet može biti težak, ali davanjem primjera kroz djela služenja, integritet, ljubaznost i otpornost kroz zajedništvo, možemo učiniti svoju djecu čvršćom”, zaključuje ravnateljica.

Komentirajte prvi

New Report

Close