Nakon što su im zabranili rad, većina ‘rudara’ bitcoina gasi poslovanje

Autor: Tomislav Pili , 08. lipanj 2021. u 13:35
Ftoo: pixabay

Dio kompanija ipak ne odustaje i traži lokacije u Kazahstanu, Americi, Skandinaviji i Africi.

Nakon što im je Peking zabranio rad, dio kineskih “rudara” bitcoina prodaje računala za sitan novac i gasi poslovanje. No, dio je odlučio sreću okušati u drugim državama, pa sele u obližnji Kazahstan, ali i udaljenije destinacije, poput Skandinavije i američke države Teksas.

“Mnogo rudara izlazi iz posla kako bi se uskladilo s vladinom politikom”, ističe za Reuters Mike Huang, operater kriptorudarske farme u jugozapadnoj provinciji Sečuan.

Ne protivi se Partiji

Lokalne vlasti Sečuana, drugog najvećeg središta za rudarenje kriptovaluta u Kini nakon Xinjianga, prije desetak dana službeno su zabranile tu aktivnost. Ta se odluka naslanja na uredbu Državnog vijeća, odnosno kineske vlade, koja je krajem svibnja zabranila trgovanje i rudarenje kriptovaluta.

Razlog zabrani rizici su za financijski sustav nakon što je globalna manija za kriptovalutama oživjela špekulativno trgovanje u Kini. Međutim, zabrana je došla i u vrijeme dok Narodna banka Kine testira mogućnosti primjene “digitalnog juana”.

Kineske vlasti tvrde kako kriptovalute remete ekonomski poredak te potiču nezakoniti transfer imovine te pranje novca. No, analitičari smatraju da je Peking zabrinut zbog moguće konkurencije digitalnom juanu, ali i utjecaja na okoliš s obzirom da “rudarenje” traži velike količine struje koja u Kini uglavnom dolazi iz termoelektrana.

Procjene Adama Jamesa, starijeg urednika u OKEx Insightsu, govore da bi zabrana kineske vlade mogla rezultirati gašenjem do 90 posto “rudarskih” tvrtki. Takve procjene potvrđuje i stav Liu Hongfeija, “rudara” iz provincije Yunnan.

“Ako vlada ne dopušta rudarenje, jednostavno moram prestati. U Kini se ne protivite Komunističkoj partiji”, kaže Liu. Većina kineskih “rudara” stoga prodaje svoja računala, kaže Nishant Sharma, osnivač konzultantske tvrtke BlocksBridge Consulting.

Obustava prodaje

Tako računalo koje se moglo kupiti za oko 4000 juana (620 dolara) u travnju i svibnju sada se prodaje za 700 do 800 juana, kaže jedan “rudar” iz Sečuana. Bitmain, najveći kineski proizvođač računala za “rudarenje” objavio je u petak da će zaustaviti prodaju kako bi pomogao u slabljenju prodajnog pritiska na tržištu.

Iako je prema riječima Winstona Ma, profesora pravne škole njujorškog sveučilišta, ovo kraj ere rudarenja u Kini, dio tvrtki traže pogodne lokacije u inozemstvu. Bitmain tvrdi kako njegovi klijenti traže lokacije u Australiji, SAD-u i Kanadi, ali i Kazahstanu, Rusiji i Bjelorusiji. Privlačna im je i Švedska i Norveška, ali i Angola i Kongo.

Tvrtka BIT Mining objavila je kako je uspješno preselila prvu tranšu od 320 računala u Kazahstan. Druga i treća tranša, s ukupno 2600 računala, u srednjoazijsku državu bit će preseljena do 1. srpnja. BIT Mining je također uložio i u podatkovne centre za kriptorudarenje u Teksasu.

Menadžer koji se Reutersu predstavio samo kao “gospodin Sun” ističe kako je nudio usluge preseljenja u Rusiju, ali interes je slabašan. “Selidba u inozemstvo je veliki rizik jer ustvari predajete kontrolu nad svojom imovinom”, kaže Sun. Dio “rudara” nada se da će restrikcije ipak s vremenom oslabjeti.

“Opskrba strujom nam je prekinuta, ali nismo dobili naredbu da demontiramo opremu”, kaže Wang Weifeng, “rudar” iz Sečuana.

Komentirajte prvi

New Report

Close