Velika Britanija i Australija dogovorile su trgovinski sporazum pošto su dvojica premijera izgladili sva neriješena pitanja, rekao je u utorak australski ministar trgovine Dan Tehan.
Trgovinski sporazum s Australijom bio je za Britaniju najveći prioritet u njezin strategiji nakon brexita u nastojanju da izgradi snažnije komercijalne i diplomatske veze u indopacifičkoj regiji, ali pregovori su se oduljili i trajali mjesecima.
Britanska vlada tvrdi da su sporazumom eliminirane carine na svu britansku robu koja se uvozi u Australiju što će potaknuti zapošljavanje i poduzetničku aktivnost širom zemlje. Australski premijer Scott Morrison i njegov britanski kolega Boris Johnson uspjeli su prevladati sve nedoumice bilateralnim razgovorima na rubu sastanka G7 u Britaniji na kojem je Morrison sudjelovao kao gost.
“Premijeri su imali pozitivan sastanak u Londonu i riješili preostala pitanja vezana uz trgovinski sporazum”, rekao je Tehan. Premijer Boris Johnson u priopćenju je naveo kako “današnji dan označava novo razdoblje u britanskim odnosima s Australijom, s kojom dijelimo povijest i zajedničke vrijednosti”.
Službeno je trgovinski sporazum objavljen nešto kasnije u utorak. Prema navodima Reutersa, britanska strana pristala je na ograničenje bescarinskog uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Australije u idućih 15 godina, što je u Ujedinjenom Kraljevstvu “vruće” političko pitanje.
Sporazum će pomno proučiti britanski farmeri koji strahuju da će ostati bez posla ako se dogovorenim sporazum ukidaju carine za uvoz janjetine i govedine iz Australije. S druge strane, vlada u Londonu ističe kako će zahvaljujući sporazumu britanski izvoz automobila, viskija i slatkiša biti jeftiniji.
Procjenjuje se da bi sporazum dugoročno donio 500 milijuna funti britanskom gospodarstvu. Kad je riječ o Australiji, analitičari propituju važnost ugovora jer je gospodarstvo te zemlje fokusirano na Aziju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu