Novi Kolektivni ugovor za radnike osječke Saponije, sa značajnim povećanjem materijalnih prava za radnike, stupa na snagu 1. srpnja te će vrijediti 3 godine, objavila je kompanija preko Zagrebačke burze nakon što su u razdoblju pregovaranja i usuglašavanja predstavnici zainteresiranih strana postigli sporazum o svim odredbama novog KU, te ga danas svojim potpisima i zaključili predsjednica Uprave dr.sc. Dajana Mrčela, i u ime Samostalnog sindikata energetike, kemije i nemetala predsjednik sindikata Željko Klaus. Aktualni je to i pozitivni primjer glede razvijanja kvalitetnog socijalnog dijaloga na ‘kućnoj’ razini, ujedno mogući poticaj drugim uspješnim kompanijama, jer bi kroz KU, kao i veća ugovorena prava, višestruki benefiti u konačnici bili obostrani, kako na strani poslodavaca, tako i radnika, za ugovoreno razdoblje.
Prema Mrčeli, za 750 zaposlenika Saponije prosječna neto plaća po radniku rast će za cca 12%, odnosno projicirana masa bruto 2 plaće po novom kolektivnom ugovoru u odnosu na ostvarenje 2020. rast će 17%.
“Za dogovoren paket mjera, kojim ćemo unaprijediti položaj radnika Saponije dodatno ćemo uložiti više od 11 milijuna kuna“, navodi predsjednica Uprave.
Ocjenjujući pregovore sindikata i uprave Saponije kao intenzivne, ali u odličnom ozračju i s istim ciljem, Klaus je istaknuo kako “mora izraziti zadovoljstvo kao predsjednik EKN-a, da je ovo najveće povećanje neto i bruto plaća u postotku na nacionalnoj razini od početka 2020.”.
Cilj pregovaranja je ostvaren, napominje i povjerenik podružnice Saponije Željko Grbačić, dodajući da su povećana materijalna prava radnika te da je za Saponiju ovo najveći pomak od početka kolektivnog pregovaranja.
“Osobno mi je najvažnije da smo s novim modelom povećali primanja za radnike Saponije s najmanjim plaćama, te od sada nitko neće imati plaću manju od minimalne”, napomenula je Dajana Mrčela prilikom potpisivanja ugovora.
Novi Kolektivni ugovor Saponije odraz je kvalitetnog dijaloga i međusobnog poštovanja socijalnih partnera, navode, a prigodom postizanja sporazuma o njegovim odredbama ugovorne strane su uvažile 4 bitne odrednice: to su gospodarske prilike u okruženju, poslovni rezultati Saponije i potreba za osiguravanjem socijalne sigurnosti radnika, kao i motiviranje radnika da ostanu raditi u Saponiji. Odredbe novog Kolektivnog ugovora usklađene su sa Zakonom o radu, a zadržan je nivo stečenih prava radnika, dok Uprava kompanije svime time potvrđuje svoju odgovornost kao poslodavca i spremnost na socijalni dijalog, što se prema Mrčeli izražava ovom porukom: “U Saponiji smo uvijek isticali da su zaposlenici naša najvažnija karika za uspješan rad i razvoj kompanije, te nam je želja da su zadovoljni svojim radnim mjestom i okruženjem u kompaniji. Kao poslodavac koji brine o zadovoljstvu svojih zaposlenika i želi da ostanu raditi u kompaniji, želimo biti pozitivan primjer drugim kompanijama u lokalnoj zajednici, ali i na nacionalnom i regionalnom tržištu.“
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.U cijelom tekstu nigdje ne piše koliko im je trenutna plaća. Dakle tekst je plaćena samohvala. Radnička plaća ispod 6.000 kn je nedostojna…firme koje radnike plaćaju manje su ili nesposobne i samim time nepotrebne na tržištu (zaposlenici bjezite od takvih jer ce to brzo propasti!) Ili su vlasanici škrti (radnici bjezite od takvih, radite za sebe a ne za druge!)
Uključite se u raspravu