U Crnoj Gori već tjednima vlada nestašica lijekova i medicinske opreme

Autor: Poslovni dnevnik , 09. lipanj 2021. u 22:00
Posebno je teško osigurati terapiju za tzv. rijetke bolesti/Shutterstock

Građani upozoravaju da u ljekarnama već dugo nema dovoljno lijekova za dijabetes, kardiovaskularne bolesti i bolesti želuca.

Crnogorska ljekarnička ustanova Montefarm već se mjesecima zbog neusvajanja državnog proračuna sučeljava s problemom nabave lijekova i medicinske opreme putem natječaja, uslijed čega ne mogu planirati adekvatne zalihe, a građani ostaju bez terapije.

Iz Fonda za zdravstveno osiguranje listu Dan priopćili su da je svaki novi dan bez proračuna dodatni problem jer sve ustanove čekaju na raspisivanje natječaja.  Građani su upozorili da u ljekarnama poslednjih nekoliko tjedana nema lijekova za dijabetes, kardiovaskularne bolesti i bolesti želuca.

Iz Udruge roditelja djece s dijabetesom Beta upozorili su da stalno dobivaju žalbe kako u ljekarnama nema pribora za mjerenje razine šećera u krvi, a događa se da nema niti inzulina. Iz te udruge ističu da se ljekarnama dopremaju male količine tih lijekova i pribora te veći dio tjedna nisu dostupni.

Izvanredno popunjavaju zalihe

“Javnost je već mjesecima upozoravana o otežanoj opskrbi, kako svih javnih zdravstvenih ustanova, tako i naših ljekarni uslijed jednomjesečnog proračunskog financiranja, što je kao posljedicu imalo nemogućnost raspisivanja godišnjeg natječaja i planiranje zaliha.

Posebno je teško osigurati terapiju za tzv. rijetke bolesti jer kutija jednog lijeka stoji i po nekoliko tisuća eura. Montefarm redovito isporučuje pribor i uređaje za mjerenje razine glukoze, oralne antidijabetike kao i inzuline.

Ljekarne Montefarma u svim općinama dobivaju stalnu isporuku navedenih lijekova i opreme u skladu s brojem pacijenata, kao i uređaje s pratećim dodacima. Ako pojedine ljekarne u određenom trenutku nemaju dovoljnu količinu svih vrsta inzulina, antidijabetika u tabletama ili navedene opreme, prvom sljedećom isporukom zalihe se popunjavaju, nerijetko i izvanredno.

Unatoč svim izazovima, neraspisivanju godišnjeg natječaja kao i u prethodnom razdoblju kada je broj hospitaliziranih pacijenata oboljelih od Covida-19 u Crnoj Gori dosegnuo rekordnu razinu, Montefarm je uspio održati redovnu opskrbu zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu, timskom radu i posvećenosti svih zaposlenika”, objašnjavaju iz Montefarma.

Svi čekaju natječaje

Dragoslav Šćekić, direktor crnogorskog Fonda za zdravstveno osiguranje, istaknuo je da zdravstveni sustav funkcionira kao i ostale potrošačke jedinice, s obzirom na mjesečno privremeno financiranje zbog kojeg raspolažu tek s dvanaestinom godišnjeg proračuna.

“Potrebno je hitno usvajanje državnog proračuna, svaki novi dan bez kompletnih sredstava je dodatni problem, posebno za zdravstveni sustav. Svi subjekti u zdravstvenom sustavu čekaju na raspisivanje natječaja za lijekove i medicinsku opremu, koja je već pri kraju i ne smije se dopustiti da zbog nedostatka svega toga ugrozimo poslovanje zdravstvenih ustanova i zdravlje pacijenata.

Obavio sam razgovor s gospodinom Vladimirom Jokovićem, predsjednikom Odbora za ekonomiju, proračun i financije, koji je pokazao zabrinutost. On je rekao da će čim se steknu tehnički uvjeti zakazati sjednicu Skupštine Crne Gore, kako bi se razmatrali amandmani i stvorili uvjeti za brzo razmatranje proračuna i njegovo izglasavanje, pri čemu će Socijalistička narodna partija Crne Gore podržati proračun, kako bi se što prije krenulo u njegovu realizaciju i rješavanje nastalih problema”, rekao je Šćekić.

Rasprava o prijedlogu proračuna završena je 20. svibnja, ali on nije usvojen jer je Demokratski front (DF) tražio nove konzultacije s premijerom Zdravkom Krivokapićem o brojnim pitanjima, među kojima je popis stanovništva. Do tada je DF podršku proračunu uvjetovao izglasavanjem zakona o tužiteljstvu u Skupštini koji su i usvojeni.

Komentirajte prvi

New Report

Close