Pandemija koronavirusa nije značajno utjecala na poslovanje najvećih građevinskih poduzetnika iz Banja Luke, koji su povećali svoje bogastvo i lani zaradili više od 70 milijuna maraka (oko 35 mil. eura) ili oko 20 milijuna KM (oko 10 mil. eura) više nego u 2019. godini, pokazala je analiza portala Capital.
Upućeni tvrde da je građevinarstvo jedna od rijetkih djelatnosti gdje vlasnici realno prikazuju dobit tvrtki. Razlog je jednostavan, to je djelatnost u kojoj veliki broj radnika radi na crno ili su prijavljeni na minimalnu plaću.
Ostatak dobiju “na ruke”, iz dobiti tvrtki. Porez na dobit u Republici Srpskoj je 10 posto, a porezi i doprinosi na plaće oko 68 posto, objašnjava portal.
Tvrtke u vlasništvu obitelji Slobodana Stankovića uvjerljivo su najviše zaradile. Neto dobit od samo dvije građevinske tvrtke prošle je godine iznosila 57 milijuna KM (oko 29 mil. eura).
Tako je Integral inženjering udvostručio dobit, sa 21,7 milijuna maraka u 2019. godini na 41,5 milijuna KM u 2020. Prihodi Stankovićeve tvrtke iznosili su lani 245,7 milijuna KM i veći su za 23 milijuna KM u odnosu na godinu ranije.
Niču nova banjalučka naselja
Integra inženjering, druga tvrtka u vlasništvu obitelji Stanković, tijekom prošle godine poslovala je približno jednako kao i godinu ranije. U 2020. godini prihodovali su 49,3 milijuna KM (3,3 mil. više nego u 2019.) i ostvarili dobit od 15,6 milijuna KM, u odnosu na godinu ranije kada je dobit bila 15,2 milijuna KM.
Stankovići desetljećima imaju izuzetno bliske odnose s vlašću u RS, te su dobivali najunosnije poslove i izgradili kompleks vlade i sjedišta drugih institucija RS, a posljednih godina usmjerili su se na izgradnja autocesta, mostova i hidroelektrana, navodi Capital.
Niti tvrtku Hidro-kop, u vlasništvu Radislava Babića, nije omela pandemija. Prihodi su im iznosili 22,4 milijuna KM, što je 1,2 milijuna (oko 613.000 eura) više nego 2019., dok je dobit značajno porasla, za više od 3,7 milijuna KM (oko 1,8 mil. eura), te je lani iznosila 6,8 milijuna KM. Hidro-kop u Banjoj Luci gradi naselja City Block i Panorama.
Tvrtka GP Krajina, u većinskom je vlasnišvu Milenka Čičića, Borke Đurića i Brane Jankovića. Lani je imala prihode od 13,2 milijuna maraka (godinu ranije 10,8 milijuna KM), dok im je dobit bila 3,3 milijuna i povećana je u odnosu na 2019. za 401.000 KM. GP Krajina gradi Centar Aleja, jedno od najvećih naselja u Banjoj Luci.
Gradnja plus je tvrtka čiji je vlasnik MG Mind Mladena Milanovića. Gradi naselje Park uz banjalučki park Mladen Stojanović. Prihodi su im lani iznosili 18,6 milijuna KM, a dobit 2,4 milijuna maraka. To je značajno povećanje u odnosu na godinu ranije kada su prihodi bili dvostruko manji, a dobit samo 223.000 KM.
Tvrtka Aragosta Invest, čiji je vlasnik Veljko Jarić, gradi naselje Casa Mia pokraj Ekonomskog i Pravnog fakulteta u Banjoj Luci. Očito još nisu počeli s prodajom stanova jer je to jedna od rijetkih građevinskih tvrtki kojoj su prihodi pali, sa 15,4 milijuna KM u 2019. godini na 11,6 milijuna u 2020. godini. Dobit im je lani iznosila 1,2 milijuna KM, što je pad za 153.000 KM.
Nekima ipak pali prihodi
Tvrtka Tekton, u vlasništvu Miroslava i Aleksandra Tešića i Davorina Gajića, lani je uspjela povećati dobit na 871.000 maraka.
Ta tvrtka gradila je ranije toplanu na Starčevici i objekt za gradsko groblje u Banjoj Luci, Gradsku tržnicu u Prijedoru, objekte za Elektroprijenos BiH, te stambene i poslovne objekte.
Grand-Trade, čiji je vlasnik Mile Radišić, zabilježio je pad prihoda sa 6,7 milijuna KM u 2019. godini na 1,5 milijuna maraka u 2020. godini. Dobit je lani iznosila 514.138 KM, što je značajno manje nego godinu ranije kada je bila pet milijuna maraka. Radišić gradi stambeno-poslovni komplekst u centru Banja Luke.
Hidroenergo je tvrtka Saše Kondića i Jelenka Lolića, a udio ima i Bel Invest Gorana Avlijaša. Iako su udvostručili prihode, sa 2,6 milijuna KM na 4,1 milijun, lani im je dobit iznosila oko 500.000 maraka, nešto više nego godinu ranije. Grade stambene objekte u naselju Ada u Banjoj Luci.
Tvrtka Ekvator, u vlasništvu Đorđe Davidovića, gradi Novi Borik, jedno od najvećih naselja u Banjoj Luci. Lani je prihodovala 1,7 milijuna KM i ostvarila dobit od samo 17.000 KM. Godinu ranije, prihodi Ekvatora bili su 2,6 milijuna KM, a dobit 59.000 maraka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu