Draghi ‘provjetrava’ državne tvrtke u Italiji od stranačkih uhljeba

Autor: Tomislav Pili , 26. svibanj 2021. u 22:00
Mario Draghi već je smijenio čelnike četiri državne institucije/REUTERS

Analitičari smatraju da prava promjena ipak zahtijeva mnogo više od smjene nekoliko visokih menadžera.

Talijanski premijer Mario Draghi krenuo je u “čišćenje” uprava državnih poduzeća od politički postavljenih kadrova, no analitičari smatraju da prava, kvalitetna promjena korporativnog upravljanja traži mnogo više od promjene čelnih ljudi.

Kako Draghijeva vlada namjerava raskinuti s dosadašnjom prakosm talijanskih političara pokazuje i primjer Mimma Parisija, predsjednika agencije za politike iz područja rada.

Nakon što je državna revizija utvrdila da je potrošio 160.000 eura na zrakoplovne karte za putovanja između Rima i SAD-a, čiji je državljanin, talijanski mediji počeli su pisati da će Parisi dobiti otkaz.

Ipak nisu bili samo tračevi

Parisi, profesor na državnom sveučilištu Mississippi, još početkom svibnja tvrdio je kako su ti napisi samo “tračevi”. No, vrlo brzo nakon toga ministarstvo rada objavilo je kako Parisi više nije na čelu agencije.

Ovaj primjer pokazuje kako premijer Draghi pokušava preoblikovati institucije i državne kompanije prije nego što 220 milijardi eura počne dolaziti iz europskog fonda za oporavak od koronakrize. Bez čišćenja javne uprave i državnih kompanija od politički instaliranih kadrova, u sklopu širih strukturnih reformi, europski će novac biti bačen u vjetar, smatraju ekonomisti.

Tijekom prva tri mjeseca svog premijerskog mandata, taj bivši guverner talijanske središnje banke već je smijenio i nacionalnog povjerenika za borbu protiv pandemije, zatim šefa civilne zaštite te čelnika obavještajne službe DIS. Na potonju je poziciju postavio Elisabettu Belloni, bivšu diplomatkinju koja je prva žena na čelu talijanskog obavještajnog aparata. No, pravi val smjena tek dolazi.

Kako piše Financial Times, u sljedećih nekoliko mjeseci istječe mandat 74 direktora u 90 kompanija u kojima država ima udjel, pokazuju podaci konzultanstke tvrtke CoMar. Od toga je 15 kompanija, s ukupnim prihodima višima od 70 milijardi eura, izravno pod nadzorom ministarstva financija.

“Ono što je na kocki jest budućnost zemlje”, tvrdi Maurizia Iachino, konzultantica za korporativno upravljanje. Promjene koje se događaju test su Draghijeve vjerodostojnosti, a činjenica da je bio predsjednik Europske središnje banke daje mu određenu autonomiju prema uobičajenom politiziranju koje prati promjene šefova državnih kompanija, ističe Nicola Pasini, profesor političkih znanosti na Università Statale di Milano.

“Može se fokusirati na kompetenciju i profesionalne kvalitete umjesto političke preferencije”, smatra Pasini. A takav pristup Italija nasušno treba.

Čišćenje državne uprave od politički “uhljebljenih” kadrova dio je onoga što je Giulliano Amato – premijer s početka 90-ih koji je predvodio val privatazacije – nedavno nazvao potrebom da se u zemlji okonča političko “zagađivanje” kompanija.

Duboka politiziranost

“Javne kompanije završile su u rukama političkih stranaka i njihovih zahtjeva što je promijenilo njihovu funkciju”, izjavio je Amato za dnevni list La Repubblica. Državne kompanije koje bi među prvima trebalo zahvatiti “provjetravanje” od stranačkih poslušnika su investicijska banka Cassa Depositi e Prestiti te državna željeznička kompanija Ferrovie dello Stato (FS). Obje kompanije dobit će pozamašan iznos europskog novca. FS trenutno potresa nekoliko korupcijskih skandala.

No, promjena nekoliko visokih menadžera neće mnogo promijeniti duboku politiziranost talijanskog gospodarstva, smatraju analitičari. Iako Draghi može utjecati na izbor predsjednika uprava, izbor članova uprava državnih kompanija ostat će u domeni političkog utjecaja, kaže Iachino.

Drugo je pitanje i koliki je Draghijev rok trajanja na premijerskoj poziciji s obzirom na nagađanja da će se na izborima iduće veljače kandidirati za predsjednika države.

Komentirajte prvi

New Report

Close