Dobit tvrtki u EU i SAD-u iznad razina prije pandemije, ali burze ne reagiraju

Autor: Tomislav Pili , 19. svibanj 2021. u 22:00
Objavljeni rezultati najbolji su u više od desetljeća/SHUTTERSTOCK

Američki i europski indeksi stagniraju jer investitore mnogo više brinu rizici na obzoru, poput inflacije.

Američke i europske kompanije ostvarile su u prvom tromjesečju najbolje rezultate u posljednjih 10 godina, no tržišta dionica na to se ne obaziru.

U SAD-u su gotovo sve kompanije iz sastava indeksa S&P 500 do sada objavile kvartalna izvješća s najboljim početkom poslovne godine u više od desetljeća.

Sve je to globalna ekonomija

Naime, na godišnjoj razini prosječni rast dobiti iznosi fantastičnih 50 posto. Štoviše, čak 87 posto kompanija nadmašilo je svojim rezultatima očekivanja analitičara što je najviši udjel otkako Refinitiv prati te podatke.

U Europi je rast profitabilnosti još izraženiji, iako je izvješća do sada objavilo malo više od polovice sastavnica indeksa STOXX 600. No, kombinacija do sada objavljenih rezultata i očekivanja analitičara sugerira da bi rast dobiti europskih kompanija mogao iznositi gotovo 93 posto.

Europski su rezultati snažniji jer se gospodarstvo na “starom kontinentu” počelo primjetnije oporavljati tek krajem prošle godine. U svakom slučaju, profitabilnost s obje strane Atlantika iznad je razina prije pandemije. “U SAD-u imali smo fantastičan kvartal što se tiče profitabilnosti.

87

posto kompanija iz S&P-a 500 nadmašilo je očekivanja analitičara

Zašto bi situacija trebala biti drugačija u Europi? To je sve globalna ekonomija”, kaže za Financial Times Thomas Schüssler, analitičar tvrtke DWS. Prije početka objave izvješća analitičari su očekivali da će rast zarada kompanija iz S&P-a 500 iznositi svega 25 posto.

U Europi su čak i smanjili svoja očekivanja sa, 44 posto krajem siječnja na 38 posto krajem veljače, ocjenjujući da je novi val pandemije ugrozio poslovanje. Do kraja prvog kvartala prosjek očekivanja podignut je na 47 posto.

Analitičarske ruke u neskladu

Toliki nesklad između očekivanja i stvarnih rezultata posljedica je pandemijske dinamike, naglašavajući koliko je analitičarima i kompanijama teško pratiti situaciju koja se brzo mijenja.

Tako su financijaši s Wall Streeta podbacili u cjelovitoj procjeni ekonomske štete koju je izbijanje pandemije prouzročilo u prvom tromjesečju prošle godine, pa su ostali iznenađeni padom dobiti američkih kompanija za 10 posto.

Međutim, dok je analitičare objava rezultata dočekala “na krivoj nozi”, to se ne bi moglo reći za investitore, ako je suditi po kretanju američkog i europskog burzovnog indeksa.

Od početka godine do objave kvartalnih izvješća S&P 500 i STOXX 600 porasli su oko 10 posto, no od tada praktički stagniraju.

Koliko su ulagači već ugradili rezultate za prvi kvartal u vrijednosti dionica pokazuje i podatak Bank of America da je cijena dionice kompanije čiji su rezultati nadmašili očekivanja porasla više od indeksa za svega 0,5 postotnih bodova dan nakon objave izvješća.

To je znatno slabije od povijesnog prosjeka od 1,5 postotnih bodova. To se tumači fokusom ulagača na niz rizika na obzoru. To prije svega vrijedi za inflaciju i rastuće troškove što je spomenula gotova svaka kompanija.

Komentirajte prvi

New Report

Close