U zemlji s najplaćenijim političarima u Europi premijer odlučio raditi volonterski

Autor: Tomislav Pili , 16. svibanj 2021. u 22:00
Mario Draghi odustao je od 115.000 eura/REUTERS

Pitanje primanja političara posljednjih je godina ‘vruća tema’ u Italiji, posebice usponom populističkog Pokreta 5 zvijezda na vodeću poziciju 2018. godine.

Mario Draghi drugi je talijanski premijer koji je tu dužnost odlučio obavljati volonterski, ukazavši na drugačiji pristup u zemlji koja ima najplaćenije političare u Europi.

Kako prenosi Financial Times, talijanska vlada objavila je primanja i imovinu premijera Draghija te istaknula kako on neće primiti “naknadu bilo koje vrste” tijekom mandata. To znači da je odustao od godišnje plaće od 115.000 eura.

Neće ga odveć osiromašiti

No, žrtvovanje premijerske plaće vjerojatno neće odveć osiromašiti ovog nekadašnjeg čelnika Europske središnje banke (ECB) i guvernera Banke Italije te generalnog direktora ministarstva financija. Prošlotjedno izvješće pokazalo je da je Draghi u 2019. zaradio 583.665 eura te da posjeduje 10 nekretnina, devet u Italiji i jednu u Londonu.

Dok je bio predsjednik ECB-a, 73-godišnji Draghi je godišnje zarađivao 401.400 eura, koliko i njegova nasljednica Christine Lagarde. Prije dolaska u ECB bio je na menadžerskoj poziciji u američkoj banci Goldman Sachs.

Zanimljivo, Draghijev prethodnik na premijerskoj funkciji, Giuseppe Conte, za 2018. – godinu u kojoj je postao predsjednik vlade – prijavio je prihode od 1,2 milijuna eura. Taj profesor prava i nekadašnji odvjetnik tražio je da mu se isplati 80 posto premijerske plaće.

Inače, Draghijev potez pravi je kuriozitet u okvirima talijanske politike. Naime, do sada je bez plaće radio samo Mario Monti koji je također vodio tehnokratsku vladu između 2011. i 2013. godine.

Međutim, Monti je radio volonterski jer je bio izabran za doživotnog senatora, pa nije mogao primati plaću za obje dužnosti.

Pitanje primanja političara posljednjih je godina “vruća tema” u Italiji, posebice usponom populističke stranke Pokret 5 zvijezda. Ta je stranka postala vodeća u zemlji nakon posljednjih općih izbora 2018. godine, a u kampanji je biračima poručivala kako je razdoblje privilegija političke elite završeno.

Smanjenje broja zastupnika

Naime, talijanski političari među najplaćenijima su u Europi. Mjesečna bruto plaća talijanskog zastupnika veća je od 11.000 eura, dok zastupnik u njemačkom Bundestagu mjesečno prima 7700 eura.

Udar pandemijske krize proračunska izdvajanja za primanja političara dodatno je aktualizirao. Na prošlogodišnjem referendumu gotovo 70 posto birača glasovalo je za smanjenje broja parlamentarnih zastupnika sa 630 na 400, a broja senatora s 315 na 200.

Podsjetimo, nakon raspada Conteove vlade, početkom godine Mario Draghi dobio je mandat sastavljanja tehnokratske vlade nacionalnog jedinstva. S obzirom na to da je mandat dobio od predsjednika Sergija Mattarelle, a ne na izborima, neće se kandidirati na idućim parlamentarnim izborima zakazanima za 2023.

Kao glavni zadatak svog mandata Draghi je postavio ekonomski oporavak od COVID krize i strukturne reforme što bi trebao ostvariti kroz ambiciozni 248 milijardi eura vrijedan paket investicija i reformi. Nakon mandata ima pravo na izdašnu državnu mirovinu zarađenu u ministarstvu financija i središnjoj banci.

Komentirajte prvi

New Report

Close