Najveći hotelski lanac u državi bilježi skok rezervacija u samo tjedan dana od 250 posto: Pretrpani rezervacijama Britanaca

Autor: Tomislav Pili , 16. svibanj 2021. u 08:20
Posljednjih nekoliko godina Portugal je postao trendovska destinacija /REUTERS

Španjolska, Italija i Grčka i dalje su na “narančastoj” listi što znači da britanski turisti koji dolaze iz tih država moraju prilikom povratka u 10-dnevnu samoizolaciju.

Portugalski hotelijeri pretrpani su rezervacijama britanskih gostiju nakon “zelenog svjetla” vlade u Londonu.

Međutim, izraženiji povratak turista iz ostalih država izvan Europske unije, a koji su proteklih godina donosili sve značajnije prihode portugalskoj turističkoj industriji, ipak će pričekati neka bolja vremena, smatraju turistički radnici.

Samo PCR test

Kako prenosi CNBC, britanska vlada krajem prošlog tjedna objavila je kako od 17. svibnja putnici iz Engleske više neće biti obvezni odlaziti u samoizolaciju prilikom povratka iz Portugala.

Iako će na graničnom prijelazu morati pokazati negativan PCR test ne stariji od dva dana, to je ipak značajno jednostavnija procedura od one koja se primjenjuje za druga turistička odredišta. S obzirom da se pravila mogu brzo promijeniti, ovisno o razvoju epidemiološke situacije, britanski turisti brzo su požurili rezervirati odmor u portugalskim ljetovalištima.

“Zabilježili smo potpuno ludilo što se tiče zahtjeva za rezervacijama”, kaže Katya Bauval, direktorica prodaje hotela Vila Vita Parc u grade Algarveu, na jugu zemlje. Od kraja prošlog tjedna rezervacije su se doslovno utrostručile, dodala je Bauval.

24,6

milijuna turista posjetilo je Portugal 2019., a najviše noćenja ostvarili su Britanci, malo manje od 19 posto

O sličnoj navali svjedoče i u najvećem portugalskom hotelskom lancu Pestana. Izvršni direktor Jose Theotonio kaže kako kompanija bilježi vrlo značajan porast rezervacija.

Od prošlog petka rezervacije u Pestani skočile su za 250 posto, a za 475 posto kod vanjskih suradnika. Od destinacija turisti najviše biraju Algarve i Porto Santo, mali otok u arhipelagu Madeire.

Preferencije turista su vrlo sunčane destinacije, kaže Theotonio. Portugal je profitirao i od činjenice da njegovi glavni konkurenti još nisu na “zelenoj” listi britanske vlade.

Konkurenti ‘narančasti’

Španjolska, Italija i Grčka i dalje su na “narančastoj” listi što znači da britanski turisti koji dolaze iz tih država moraju prilikom povratka u 10-dnevnu samoizolaciju.

Inače, Portugal je postao trendovska destinacija stranih turista posljednjih nekoliko godina. U 2019. zabilježen je dolazak 24,6 milijuna turista, što je 7,9 posto više nego godinu ranije, pokazuju podaci tamošnjeg statističkog zavoda.

Ujedinjeno Kraljevstvo najveće je strano emitivno tržište za portugalski turizam s udjelom od 18,8 posto u ukupnom broju noćenja. Britance slijede Nijemci s 12,3 posto noćenja te Španjolci koji su ostvarili 11 posto. Prošla pandemijska sezona počela je mnogo kasnije nego prijašnjih godina, a početkom ove godine Portugal je morao uvesti i drugo “zaključavanje” zbog velikog skoka broja zaraženih koronavirusom.

No, vlada stroge epidemiološke mjere polako popušta. “Signal britanske vlade motivirao je i druge”, kaže Jose Theotonio dodavši da se bilježi i veliki interes gostiju iz Njemačke i Španjolske, ali i domaćih turista.

No, što se tiče povratka gostiju izvan Europe, portugalski hotelijeri kažu kako tu “nemaju iluzija” i očekuju mnogo sporiji povratak na predpandemijske razine. Portugal je još 2019. bilježio povećanje broja noćenja američkih turista za 21,3 posto, kineskih za gotovo 17 posto, a brazilskih za malo manje od 15 posto, pokazuje statistika.

Komentirajte prvi

New Report

Close