Mjere iz resora pravosuđa, javne uprave i upravljanja državnom imovinom, kao II. komponente Nacionalnog programa oporavka i otpornosti (NPOO), iznosit će 10% sredstava planiranih za reforme predviđene cijelim Programom vrijednim oko 49 milijardi kuna, no ukupna ulaganja u upravu i pravosuđe procjenjuju se u iznosu od 1,289 milijardi kuna s tim da je ukupno za to predviđeno 13 reformi, odnosno reformskih mjera. Pritom su reformske mjere i investicije koje je predložilo Ministarstvo pravosuđa i uprave razvrstane u tri potkomponente: to su Daljnje unaprjeđenje učinkovitosti javne uprave, Moderno pravosuđe spremno za buduće izazove i Sprječavanje i suzbijanje korupcije. Naa prvu od ukupno tri potkomponente – „Daljnje unaprjeđenje učinkovitosti javne uprave“, vrijednost investicija predviđa se u iznosu od 513,54 milijuna kuna. Zatim slijedi novi reformski paket za pravosuđe koji je podijeljen na daljnje dvije potkomponente: “Moderno pravosuđe spremno za buduće izazove” s investicijskim iznosom koji se procjenjuje na 730 milijuna kuna, te treća potkomponenta „Sprječavanje i suzbijanje korupcije”za koju su ulaganja predviđena u iznosu od 45,5 milijuna kuna.
Prema ministru pravosuđa i uprave Ivanu Malenici, cilj je svih mjera NPOO-a u području javne uprave i pravosuđa, ojačati državne i pravosudne institucije te ih učiniti modernijima i efikasnijima. NPOO je jedinstvena prilika, tvrdi, ujedno i okvir koji pruža sustavnu potporu normativnim promjenama, a po njemu ciljevi su usmjereni ka djelovanju u tri smjera – zakonodavnom, organizacijskom i razvojnom: zakonodavnim aktivnostima ubrzati postupke i procese, organizacijskim aktivnostima kvalitetnije upravljati ljudskim potencijalima, a razvojnim aktivnostima uvoditi nove, digitalne, alate kako bi se racionalizirali procesi.
U području potkomponente „Daljnje unaprjeđenje učinkovitosti javne uprave“ predviđaju se 4 reforme i 7 investicija. Naglasak je na kvalitetnijem upravljanju ljudskim potencijalima, unaprjeđenju i standardiziranju sustava zapošljavanja, uvođenju novog sustava vrednovanja rada u državnoj i javnim službama te digitalizaciji postupaka i optimizaciji sustava jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Najave se među ostalim odnose na novi model plaća I rada u državnoj službi i u javnim službama, kao i na reformu postupka zapošljavanja u državnoj službi, dok se u dijelu investicija predviđa centralizirani sustav selekcije, e-državni stručni ispit, unaprjeđenje modela za hibridni pristup radnom mjestu – “smart working”. Pored toga, u cilju funkcionalne I samoodržive lokalne samouprave na redu je daljnja optimizacija I decentralizacija JLS-a putem potpore njihovom funkcionalnom spajanju.
Potkomponenta „Moderno pravosuđe spremno za buduće izazove“ obuhvaća 13 reformskih mjera i 6 razvojnih projekata, s ciljem unaprjeđenja pravosudnog sustava kroz zakonodavne, organizacijske, infrastrukturne i digitalne promjene, ubrzanje postupaka, brže i kvalitetnije rješavanje neriješenih predmeta te dodatnu edukaciju pravosudnih dužnosnika i jačanje sustava.
Kroz povećanje učinkovitosti pravosudnog sustava za veće povjerenje građana, predviđa se reforma parničnog postupka, reforma kaznenog postupka, reforma instituta mirenja, zatim uvođenje instituta dobrovoljnog mirenja i e-komunikacije u upravnim sporovima, reforma stečajnog postupka i postupka stečaja potrošača, unaprjeđenje rješenja važećeg Zakona o zemljišnim knjigama, prilagodba važećeg normativnog okvira za rad javnih bilježnika korištenju modernih tehnologija, kao I reforma izvanparničnog postupka, osnivanje specijaliziranih obiteljskih odjela u općinskim sudovima u sjedištima županijskih sudova i uređenje normativnog okvira za rad stalnih sudskih vještaka i stalnih sudskih tumača. Također, među investicijama uz one u cilju unaprjeđenja sustava za upravljanje sudskim predmetima (eSpis) i informacijskog sustava zemljišnih knjiga i katastra, navodi se i projektiranje te provedba projekta Trga pravde u Zagrebu – za poboljšanje pristupa pravosuđu i učinkovitost trgovačkih postupaka i upravnih sporova. Također, na investicijskom planu navode se i mjere energetske učinkovitosti za obnovu zastarjelih objekata pravosudnih tijela te one u stabilnu i otpornu IT infrastrukturu informacijskog sustava pravosuđa.
Treća potkomponenta „Sprječavanje i suzbijanje korupcije“ usmjerena je prema jačanju preventivnih mehanizama u borbi protiv korupcije, snažnijoj zaštiti prijavitelja nepravilnosti, većoj transparentnosti i jačanju svijesti građana o štetnim učincima korupcije te će pratiti i osnaživati novu Strategiju suzbijanja korupcije. Obuhvaća 4 reforme i 4 investicije, od kojih se jedna tiče unaprjeđenja postojećeg sustava imovinskih kartica državnih dužnosnika.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu