Visa je objavila da je obradila milijardu dodatnih beskontaktnih transakcija. Prethodno je kod takvih transakcija bilo potrebno unijeti PIN, ali povjerenje potrošača u beskontaktno plaćanje i dalje raste.
Ova prekretnica postignuta je za manje od godinu dana otkako su povećani limiti za beskontaktno plaćanje u 29 zemalja diljem Europe kao odgovor na pandemiju bolesti Covid-19.
Rast beskontaktnih platnih transakcija ključni je trend tijekom pandemije, jer su plaćanja bez dodira prerasla praktičnost i postala potreba za potrošače i trgovce.
Istraživanje tvrtke Visa pokazuje da dvije trećine (65%) potrošača na globalnoj razini želi koristiti beskontaktna plaćanja onoliko koliko trenutno koriste, ili čak više nego što to čine trenutno.
Renata Vujasinović, menadžerica za hrvatsko tržište u tvrtki Visa, komentirala je: “Potražnja za beskontaktnim plaćanjem ukazuje na to da je beskontaktno plaćanje postalo norma za europske i hrvatske potrošače i trgovce.
Beskontaktno plaćanje je popularno jer kombinira brzinu i praktičnost sa sigurnošću. Naime, beskontaktne kartice imaju najniže stope prijevara u usporedbi s drugim oblicima plaćanja, a u zemljama u kojima se beskontaktno plaćanje široko koristi prijevare na prodajnom mjestu su na povijesno niskim razinama.
Današnja prekretnica pokazuje kako se potrošači i trgovci sada oslanjaju na digitalna rješenja za svakodnevno plaćanje.
Omogućavanje beskontaktnih plaćanja bit će ključno za gospodarski oporavak EU, ali i Hrvatske, a iako samo podizanje beskontaktnih ograničenja neće revitalizirati gospodarstvo, korak je u pravom smjeru, pružajući potrošačima povjerenje da troše, a trgovinama, restoranima i drugim trgovcima na malo dodatni poticaj baš kad im je najpotrebnije.”
Rastuća potražnja za beskontaktnim transakcijama vidljiva je diljem EU s više od 80% plaćanja putem Visa kartica u trgovini sada je beskontaktno.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu