U svibnju se redovito pojavljuje višak mlijeka na tržištu Crne Gore, što najviše pogađa stočare iz Pljevlja. Zato iz Unije stočara sjevera upozoravaju kako je nužno da crnogorske mljekare počnu proizvodnju trajnog mlijeka, piše Dan.
Milko Živković, predsjednik Unije stočara sjevera, kaže da se posljednjih godina u svibnju javljaju problemi s otkupom mlijeka i to traje do početka turističke sezone.
“U Crnoj Gori nemamo niti jedan pogon koji proizvodi trajno mlijeko, što dovodi do viška sirovog mlijeka na tržištu. Kada bi naše mljekare pokrenule takvu proizvodnju u mjesecima kada ima možda i najviše mlijeka izbjegli bi probleme s otkupom”, objašnjava Živković za Dan i dodaje da je i dalje najveći problem veliki uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda.
Povoljan kredit za mljekaru
“Da nema uvoza ne bi imali viška mlijeka niti problema s njegovim otkupom. Prema službenim podacima Monstata, 2019. godine Crna Gora je uvezeno mlijeko i mliječne proizvode platila 41 milijun eura. Sve to govori da je roba iz uvoza glavni problem, ali sigurno bi se proizvodnjom trajnog mlijeka to moglo barem djelimično riješiti ili ublažiti”, ističe Živković.
On je pozvao resorno ministarstvo da razmotri sve mogućnosti i pomogne stočarima na sjeveru jer će uslijed povećane količine mlijeka kriza s otkupom biti neizbježna.
Crna Gora ipak proizvodi trajno mlijeko, ali u Srbiji. Crnogorska mljekara Lazine trajno mlijeko proizvodi u Leskovcu jer mljekara Zora iz Berana, koju su kupili, ima zastarjele strojeve.
Inače, na prostoru općine Pljevlja nekad je dnevni otkup mlijeka bio 8000 litara, a bilo je i pokušaja da se izgradi pogon za njegovu preradu.
Slobodan Krejović, bivši predsjednik Općine Pljevlja i bivši direktor kooperacije Poljoprivredno – trgovačkog kombinata (PTK), kaže da je još 1978. godine od Međunarodne banke dobiven povoljan kredit za izgradnju moderne mljekare u Pljevljima.
“Nažalost, ljudi iz uprave PTK-a Pljevlja nisu odobrili taj projekt. Oni su željeli da se sirovo mlijeko isporučuje u Sarajevo, tamošnjim mljekarama. Da je tada izgrađena moderna mljekara u Pljevljima sve bi bilo drukčije”, kaže Krejović i dodaje da je umjesto mljekare izgrađen centar za otkup mlijeka.
Prema njegovim riječima, tada su prve količine mlijeka isporučivane Podgorici i tadašnjoj podgoričkoj mljekari, ali je zbog loše suradnje isporuka mlijeka preusmjerena u Zlatiborsku mljekaru. Tada je, kaže Krejović, dnevno otkupljivano oko 4,5 tisuće litara mlijeka.
Propast jake kompanije
“Kada sam postao predsjednik Općine Pljevlja 1984. godine radio sam na tome da PTK izgradi mljekaru, ali bez proizvodnje trajnog mlijeka. Već te godine počela je izgradnja i mljekara je bila završena do proljeća sljedeće godine. Tih godina pljevaljska mljekara je dnevno otkupljivala oko 8000 litara mlijeka, što je bio veliki uspjeh”, navodi Krejović koji podržava ideju Unije stočara sjevera da se u Crnoj Gori pokrene pogon za proizvodnju trajnog mlijeka.
“PTK je u godinama kada se razmišljalo o izgradnji moderne mljekare bio jaka kompanija i mogao je vraćati kredit. U PTK-u je bilo zaposleno 750 radnika, s velikom proizvodnjom i prometom”, zaključuje Slobodan Krejović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu