Za članove Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM), Vlada predlaže promjene u zakonu kojima će im omogućiti jasnija pravila za njihov status, od povećanja plaća do omogućavanja povratka na “tržište” nakon prestanka mandata.
Budući da je riječ o poslu u kojem se odlučuje o projektima milijunskih pa i milijardskih vrijednosti, predlaže se da, kao u slučaju saborskih zastupnika, nakon isteka mandata članovi DKOM-a mogu godinu dana primati plaću – prvih šest mjeseci puni iznos, a nakon toga 50% plaće.
No, ostavlja se im prilika da se vrate na svoja radna mjesta s kojih su došli u DKOM, i to ne samo u državni i javni sektor, nego i kod privatnih poslodavaca, uz uvjet da su kod njih bili zaposleni na neodređeno vrijeme.
Uvjet je samo da član DKOM-a proceduru pokrene u roku od 15 dana od isteka mandata, te da bivši poslodavac potvrdi njegov prijam u roku od narednih 45 dana.
U međuvremenu, DKOM će pokriti plaće bivšem članu za iduća dva mjeseca. No, ne precizira se ograda i postupanje za slučajeve kad je taj poslodavac u prethodnom razdoblju vodio žalbeni postupak pred DKOM-om.
Osim omogućavanja povratka bivšem poslodavcu, uvodi se i odobrenje za povećanje plaće članovima DKOM-a za 0,5% po godini staža, a najviše do 20%. Koeficijent i osnovica plaće je utvrđena do razine plaća državnih tajnika.
Pogleda li se životopise postojećih članova DKOM-a, za većinu neće biti presudna novina povratka u privatni sektor, jer dolaze iz javnoga. Predsjednica DKOM-a je Maja Kuhar, zamjenici joj Anđelko Rukelj i Nelica Vidić, a članovi Danijela Antolković, Alice Brandt, Karmela Dešković, Jasnica Lozo, Zvonimir Jukić i Daria Duždević, kojoj će prvoj, u srpnju 2022., isteći drugi mandat, maksimum za obnašanje ove važne i osjetljive zadaće.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu