Izdašnost izvora Bolje sestre iz kojeg se vodom opskrbljuje šest crnogorskih primorskih općina za 15 godina smanjena je za više od 80%, sa 2660 litara u sekundi 2005. na samo 334 litre početkom rujna prošle godine.
To je znatno ispod projektiranog kapaciteta vodovoda od 1100 litara i predstavlja ozbiljnu opasnost da bi u turističkoj sezoni primorje moglo ostati bez dovoljno vode, pišu Vijesti.
Zbog toga je Damir Gutić, direktor Uprave za vode, zaustavio radove na regulaciji rijeke Morače dok se točno ne utvrde uzroci zbog kojih bi obalni gradovi mogli ostati bez vode.
Ta je odluka donesena nakon brojnih upozorenja državne kompanije Regionalni vodovod, temeljenih na analizama stručnjaka, o tome da je izvor ugrožen vađenjem velike količine pijeska i šljunka iz korita rijeke Morače i obalnog područja.
Iz korita donjeg toka Morače u Skadarsko jezero, prema podacima Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore, kroz koncesijske radove na regulaciji rijeke izvađeno je više od 100 tisuća prostornih metara šljunka. Koncesiju je imala crnogorska građevinska kompanija Bemax, na koju se odnosi odluka o zaustavljanju radova, a ranije i Cijevna komerc i Beton gradnja.
Opskrbljivali se iz Hrvatske
Velike količine pijeska i šljunka iz korita rijeke i s poljoprivrednog zemljišta na obali izvadili su i nelegalni eksploatatori kojima inspekcije uglavnom ne mogu ući u trag.
Korito rijeke produbljeno je znatno ispod 10,5 metara nadmorske visine, što se smatra najnižom dopuštenom kotom, ispod koje utjecaj na kretanje vode ostavlja posljedice i na izvor.
Regionalni vodovod u koji je uloženo oko 107 milijuna eura pušten je u rad 2010. godine, kada su na njega priključeni Budva, Kotor i Tivat. Godinu kasnije priključen je Bar, a 2012. Ulcinj. Od 2013. godine kroz tivatski vodovodni sustav 40-50 litara u sekundi dobivao je dio općine Herceg Novi, a prošle godine su počeli radovi na potpunom povezivanju na regionalni vodovod.
Tim vodovodom riješen je dugogodišnji problem zbog kojeg su pojedini gradovi, poput Budve, u sezoni bili bez dovoljno vode, dok se Herceg Novi, uz dugotrajne restrikcije, dijelom opskrbljivao iz Hrvatske.
Crna Gora je 2019. godine zabilježila najbolju turističku sezonu u povijesti, s više od 2,6 milijuna turista, a primorskim općinama isporučeno je više od 9 milijuna prostornih metara vode, odnosno oko 5,7 milijuna samo od lipnja do rujna.
Golub Ćulafić, predstavnik Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, koji je još 2016. i 2018. godine analizirao ovaj problem, upozorio je da je potrebno poduzeti mjere za zaštitu ugroženog izvora, ali i pronaći dodatni izvor kao alternativu za ljetnje mjesece kada je potrošnja najveća.
“Posebno treba obratiti pozornost na zabranu eksploatacije pijeska i šljunka, kao i dati smjernice za uređenje postojećih eksploatacijskih područja kako bi se spriječilo umjetno mijenjanje toka Morače”, rekao je Ćulafić.
“S obzirom na veliki pad izdašnosti izvora Bolje sestre od oko 30 posto samo u 2020. godini, ne može se sa sigurnošću jamčiti redovita isporuke vode za vrijeme turističke sezone 2021.”, upozorio je Budimir Šaranović, predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda u rujnu prošle godine Ministarstvo poljoprivrede.
Dobro organizirana krađa
Brojne prijave koje je Regionalni vodovod posljednjih godina uputio Inspekciji za vode Uprave za inspekcijske poslove zbog eksploatacije šljunka uglavnom su ostale bez većih rezultata, a zaposleni koji su je prijavljivali bili su izloženi i prijetnjama kada su nadzirali stanje na terenu, kažu iz te kompanije.
Odbor direktora Regionalnog vodovoda u srpnju 2019. godine utvrdio je da je riječ o dobro organiziranoj aktivnosti, tj. krađi, jer se do dolaska nadležnih tijela na mjesto vađenja šljunka uklanja sva mehanizacija, a u kasnim poslijepodnevnim i večernjim satima nastavlja se s eksploatacijom, kao i za vrijeme kišnih dana i praznika, kada se ne očekuje dolazak inspektora.
Iz Uprave za vode kažu da je nelegalna eksploatacija iz korita Morače svedena na najnižu mjeru, ali da ostaje problem vađenja pijeska i šljunka sa zemljišta izvan riječnog toka.
Od 2016. godine Inspekcija za vode izdala je veći broj prekršajnih naloga i podnijela više prekršajnih prijava protiv nelegalnih eksploatatora. Podnesena je i jedna kaznena prijava protiv nepoznate osobe.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu