Hanfa pokreće raspravu o infrastrukturi za trgovanje kriptoimovinom

Autor: Tomislav Pili , 02. ožujak 2021. u 22:00
Ante Žigman, predsjednik Upravnog vijeća Hanfe/MARKO PRPIĆ/PIXSELL

Usvajanjem uredbe Bruxelles želi podržati razvoj inovacija i korištenje novih tehnologija u području financija.

Regulativa rastućeg tržišta kriptoimovine u Europskoj uniji, pa time i Hrvatskoj, počinje dobivati opipljivije oblike.

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) u utorak je uputila poziv svim zainteresiranim sudionicima kriptotržišta i financijskog tržišta da predlože i komentiraju prijedlog Europske komisije kojim će se u budućnosti urediti regulatorni okvir za tržišnu infrastrukturu utemeljenu na tehnologiji decentraliziranog vođenja evidencije transakcija (tzv. DLT – Distributed Ledger Technology).

Europska komisija bi to područje regulirala posebnom Uredbom o pilot režimu za tržišne infrastrukture koje se temelje na tehnologiji decentraliziranog vođenja evidencije transakcija (DLT Pilot Režim).

Ujednačena pravila

“Usvajanjem navedene uredbe Europska unija želi podržati razvoj inovacija i korištenje novih tehnologija u području financija”, stoji u priopćenju Hanfe. DLT Pilot Režim će postaviti ujednačena pravila za multilateralne trgovinske platforme i sustave za namiru vrijednosnih papira koji u svom radu koriste DLT tehnologiju (decentralizirano vođenje evidencije transakcija).

Time bi se stvorio pravni okvir za tržišnu infrastrukturu prilagođenu onom dijelu kriptoimovine koja predstavlja prenosive vrijednosne papire (DLT prenosivi vrijednosni papir).

Kako je trenutno o ovom zakonodavnom prijedlogu rasprava u Radnim skupinama Vijeća Europske unije te u Europskom parlamentu, domaći financijski regulator želi domaćim sudionicima tržišta pružiti priliku da doprinesu raspravi.

Ovaj regulatorni okvir je prvenstveno namijenjen subjektima koji podliježu MiFID II i MiFIR regulativi, kao i odredbama CSDR-a – tržišnom operateru, investicijskim društvima i kreditnim institucijama koje obavljaju investicijske usluge i aktivnosti, te središnjem depozitoriju vrijednosnih papira.

Također, važan je i za institucionalne i profesionalne ulagatelje, kao i za male ulagatelje, koji bi bili korisnici novog DLT Pilot režima. “DLT Pilot režim može biti i od posebnog interesa za izdavatelje na Zagrebačkoj burzi, kao i za subjekte koji bi nudili tehnološka rješenja za korištenje DLT tehnologije u ovom novom režimu.

Posebno je važna povratna informacija Zagrebačke burze, Središnjeg klirinškog depozitarnog društva, investicijskih društava te osoba koje su potencijalno zainteresirane za ulazak u ovaj pilot režim kroz novo licenciranje”, naglašava Hanfa.

Svi zainteresirani mogu svoje prijedloge poslati osobno ili preko strukovnih udruženja iz financijske industrije, izdavatelja vrijednosnih papira na Zagrebačkoj burzi te udruženja pružatelja tehnoloških rješenja najkasnije do 1. travnja ove godine.

Hanfa je podsjetila da je osim DLT Pilot režima, Europska komisija već predložila i usvajanje Uredbe o tržištima kriptoimovine (MiCA) kao cjelovite regulacije tržišta vezanog uz kriptoimovinu, a koja nije dio ovog javnog savjetovanja.

Sveobuhvatan prijedlog

MiCA bi se trebala odnositi na sve one koji namjeravaju nuditi kriptoimovinu (tokene) ili tražiti uvrštenje takve imovine na platforme za trgovanje te na sve one koji bi pružali različite usluge posredovanja vezanog uz kriptoimovinu (trgovanje, skrbništvo, zaprimanje i prijenos naloga, savjetovanja o kriptoimovini i drugo) na području EU.

Ovim prijedlogom nastoji se osigurati pravni okvir u vezi s kriptoimovinom, podržati tehnološke inovacije te ukloniti eventualne prepreke korištenju novih tehnologija te će se nastojati razviti zajedničko tržište Europske unije u tom segmentu. O tome je Hanfa, kao samo jedna od zainteresiranih strana, već ranije održala online panel.

Podsjetimo, u rujnu prošle godine Europska komisija objavila je sveobuhvatan prijedlog za regulaciju područja kriptoimovine.

Objavljeni prijedlog prva je konkretna aktivnost EU-a koja bi trebala omogućiti da europska regulacija financijskih usluga bude pogodna za inovacije te ne predstavlja prepreku primjeni novih tehnologija u tom području.

Komentirajte prvi

New Report

Close