Crnogorska vlada, na čelu s premijerom Zdravkom Krivokapićem, raskinula je sedam ugovora o koncesiji za izgradnju malih hidroelektrana, potvrđeno je iz Ministarstva kapitalnih investicija, koje vodi ministar Mladen Bojanić, piše Dan.
Raskinut je, među ostalim, ugovor s kompanijom Hydra MNE, koja je u većinskom vlasništvu Jovana Gordijana i Milovana Maksimovića, rodbinski povezanog s Milom Đukanovićem, predsjednikom Crne Gore.
Optužuju bivšu vlast
Također, raskinut je i ugovor s konzorcijem Plava Hydro Power, iza kojeg stoji Florin Krasniqi, kontroverzni poduzetnik i političar s Kosova, ali i s konzorcijem Bistrica Clean Energy, u kojem je većinski vlasnik kompanija BP Hydropower, u vlasništvu poduzetnika Žarka Burića.
Raskinuti su ugovori o izgradnji malih hidroelektrana na sljedećim vodotocima: Đurička rijeka u Plavu, Bistrica u Bijelom Polju, Bukovica u Šavniku, Reževića rijeka u Budvi, Ljeviška i Raštak u Kolašinu.
“Na vodotoku Raštak bila je predviđena izgradnja dvije male hidroelektrane na temelju dva ugovora o koncesiji”, rečeno je za TV Vijesti iz Ministarstva kapitalnih investicija. Vlada će zbog raskida ugovora morati platiti odštetu ulagačima, ali još se ne zna koliko. Nova vlada za to optužuje bivšu vlast.
“Stihijsko planiranje izgradnje malih hidroelektrana negativno će utjecati na sve građane budući da je do sada podneseno pet tužbi Privrednom sudu za nadoknadu štete. Nezahvalno je sada govoriti o iznosu štete koja će se tek utvrditi u sudskom postupku koji je pred nama.
Konkretne odluke oko projekata koji se već realiziraju ne želimo ishitreno donositi bez sagledavanja svih mogućih utjecaja”, priopćili su iz ministarstva. Građani Crne Gore, koji su mjesecima prosvjedovali i branili rijeke, ne kriju veselje zbog te odluke.
“Mi smo prezadovoljni jer je obranjena Bukovica. Dobili smo vladu koja ipak misli o svojim građanima, a ne samo o pojedincima koji će napuniti džepove s naših Rijeka, planina i ostalih bogatstava Crne Gore”, rekao je za TV Vijesti Veljko Bulatović iz Donje Bukovice. On je poručio da njihovoj borbi još nije došao kraj.
Velike ekološke posljedice
“Nama rijeka znači život, ne samo nama već i svim stanovnicima Crne Gore. Nećemo biti u potpunosti zadovoljni sve dok se ne zaštite sve rijeke u Crnoj Gori”, istaknuo je Bulatović. Iz Ministarstva kapitalnih investicija uvjeravaju da će tako i uraditi.
“Situacija u kojoj smo se kao društvo našli nakon stihijske gradnje malih hidroelektrana te društvenih i ekoloških posljedica, kao rezultat imat će veliki negativan utjecaj na cijelo naše društvo, a čije razmjere u ovom trenutku samo naziremo. Sa sigurnošću se može reći da ova vlada neće izdavati nove koncesije za gradnju malih hidroelektrana”, rečeno je iz crnogorske vlade.
Vlada je sredinom siječnja prekinula postupak odobravanja izgradnje male hidroelektrane Slatina u Kolašinu, koju je trebala graditi kompanija BB Hidro u suvlasništvu Blaža Đukanovića, sina predsjednika Crne Gore.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu