Novi poslovni pothvat: Čermak točno zna u što će uložiti novac od prodaje Croduxa

Autor: Poslovni.hr , 19. siječanj 2021. u 09:57
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Crodux je u 2019. godini zabilježio oko 5,6 milijardi kuna (760 milijuna eura) prihoda od prodaje i oko 142 milijuna kuna neto dobiti.

Za slovensku tvrtku to je najveća akvizicija u posljednjih desetak godina. Petrol će kupnjom Croduxa umirovljenog generala Ivana Čermaka ostvariti i najveći jednokratni rast prodajnih mjesta u povijesti, piše Večernji list.

Dobit će pod svoje okrilje čak 91 benzinsku postaju u Hrvatskoj, čime će s ukupno 200 prodajnih mjesta Petrolov tržišni udio porasti s 13 na 23 posto. Slovenci ne kriju zadovoljstvo. Preuzimanjem će, kažu, pokriti neka važna područja u Hrvatskoj na kojima su dosad bili slabo zastupljeni ili pak uopće nisu imali svoja prodajna mjesta.

Najavljuju da će poslovni model uspostavljen u Sloveniji prenijeti i na hrvatsko tržište. Kupnjom Croduxa šire se na šire tržište jugoistočne Europe. Radnike će, navodno je tako dogovoreno, zadržati. Nisu otkrili vrijednost transakcije, no slovenski mediji pišu o iznosu između 150 i 200 milijuna eura.

Čermak, koji je, zanimljivo, dosad već tri puta stvarao i prodavao svoje tvrtke, već najavljuje nove poslovne pothvate u Hrvatskoj, s naglaskom na dugonajavljivanu termoelektranu. Zelena energija hit je u Europskoj uniji.

Crodux je u 2019. godini zabilježio oko 5,6 milijardi kuna (760 milijuna eura) prihoda od prodaje i oko 142 milijuna kuna neto dobiti. Zanimljive su doista Čermakove poduzetničke putešestvije. OMV-u je 2001. godine prodao svojih šest benzinskih postaja, skladišta i zemljišta, da bi dvanaest godina kasnije od tih istih Austrijanaca za, kako se pisalo, stotinjak milijuna eura kupio 63 benzinske postaje, zemljišta i skladišne kapacitete, za koje su se tada nadmetali i Petrol, ruski Gazprom, srpski NIS, Ina…

U jednom od intervjua Večernjem listu po povratku iz Haaga nakon oslobađajuće presude rekao je da  je u poduzetništvu od 1973. (počeo je sa servisom za klima-uređaje) te da je svaku kompaniju stvorio od nule.

– Ništa nismo privatizirali, nikad nismo kupili dionice, sve sam  stvarao od početka. Najprije je to bio Crodux, koji smo, nažalost, zbog sloma Dubrovačke banke 1998. morali prodati da bismo vratili kredite. Potom smo stvorili Tifon, no, nažalost, nisam se  usudio ostaviti takvu kompaniju s velikim kreditima obitelji na leđima pa sam je prodao, platio kredite i imao za vlastitu obranu u Haagu i za početak novog posla. Naime, iz zatvora sam sa svojim ljudima stvorio LPG terminal u Svetom Križu Začretju. Jedini u  Hrvatskoj imamo autoplin europske kvalitete – rekao je tada.

Tvrtku Tifon pokrenuo je 1998. godine, a 2007. godine prodao ju je mađarskom MOL-u. Sredinom  prošle godine povukao se iz uprave Croduxa, kazavši za Lider da ima 71 godinu, da je vrijeme je da se povuče iz operativnih poslova i upravljanje prepusti mlađima.

Cijeli članak pročitajte ovdje.

Komentirajte prvi

New Report

Close