Cijena izgradnje hidroelektrane Dabar za samo nekoliko godina porasla je za 300 milijuna maraka (oko 153 milijuna eura).
Nakon što je sredinom 2019. godine skočila s prvobitnih 352 na 488 milijuna KM, nove procjene pokazuju kako će taj energetski objekt stajati čak 661 milijun maraka (oko 338 mil. eura).
U skladu s tim procjenama, tvrtka HE Dabar je pripremila izmjenu Investicijske odluke o izgradnji objekta, piše portal Capital.ba.
Suglasnost su dobili od Hidroelektrana na Trebišnjici (HET) koju su njihovi osnivači i nositelji koncesije te vlade Republike Srpske. Posljednju riječ trebala je dati skupština HET-a, koja je bila zakazana prije nekoliko dana, ali nije održana zbog nedostatka kvoruma.
HE Dabar, naime, pripada hidroenergetskom sustavu Hidroelektrane na Trebišnjici i najvažnija je hidroelektrana (snage 159 megavata) u sustavu Gornji horizonti. Koncesija će trajati 30 godina.
Natječaj je bio namješten?
U novoj Investicijskoj odluci navodi se kako je jedan od glavnih razloga za poskupljenje projekta promašaj u procjeni, jer će sredstva za izvlaštenja zemljišta biti znatno veća od prvobitno planiranih. “Glavnim projektom utvrđena je procijenjena vrijednost od 488 milijuna KM.
Nakon provedenog postupka javne nabavke putem natjecateljskog dijaloga i dobivanjem konačne ponude odabranog ponuđača, kao i studije ekonomske isplativosti koja je sastavni dio konačne ponude, vrijednost investicije iznosi 661,070.540 KM”, navodi se u odluci.
Također, u tom dokumentu objašnjava se kako je rok za završetak izgradnje kraj 2024. godine te da je do sada u taj projekt uloženo oko 130 milijuna maraka.
Početkom svibnja prošle godine Elektroprivreda Republike Srpske i kompanija China Energy Gezhouba Group potpisali su ugovor o izgradnji HE Dabar po načelu “ključ u ruke”.
Ta kineska kompanija posao je dobila godinu i pol dana nakon što je raspisan natječaj, a za koji su konkurenti tvrdili da je namješten.
Raste broj radnika
“Javni poziv za financiranje i izgradnju svih objekata HE Dabar samo je paravan da se izabere ponuđač koji je već unaprijed određen bez stvarne želje da se na transparentan i pravičan način dođe do najboljeg ponuđača”, navedeno je u žalbi konzorcija CNEEC-Riko upućenoj Uredu za razmatranje žalbi BiH.
Konzorcij, kojeg čine kompanije China National Electric Engineering i Riko iz Slovenije, žalio se na odluku kojom im nije dopušteno sudjelovanje u natjecateljskom dijalogu.
Iz HE Dabar odluku su objasnili time što konzorcij CNEEC-Riko nije dostavio dokumentaciju traženu javnim pozivom, i to ovjerene fotokopije diploma i licencija za stručne osobe, a također niti reference potvrđene i potpisane od strane investitora kojima se potvrđuje da su stručne osobe ranije sudjelovale u sličnim projektima. Iz konzorcija je odgovoreno da Zakon o javnim nabavkama to ne propisuje.
Iako je u planu bilo da HE Dabar počne s radom još 2016. godine, do danas nije proizveden niti jedan kilovat električne energije.
Međutim, tvrtka HE Dabar isplaćuje plaće radnicima kojih je iz godine u godinu sve više. Tako ih je 2011. bilo samo tri da bi 2019. godine taj broj porastao na 45 zaposlenih.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu