Dok predsjednik na odlasku Donald Trump prijeti da neće potpisati prijedlog o drugom paketu fiskalnih poticaja gospodarstvu, američki ugostitelji bijesni su što je paket donio tek porezne olakšice kompanijama na troškove prehrane zaposlenika.
Naime, vlasnici restorana smatraju kako im to neće pomoći u oporavku poslovanja devastiranog zatvaranjima zbog pandemije koronavirusa.
Trump traži povećanje
Predsjednik Trump zaprijetio je da neće potpisati zakonski prijedlog koji sadrži 892 milijarde dolara prijeko potrebne pomoći ugroženima pandemijom, poručivši zakonodavcima da moraju povećati iznose poticaja. „Zakon koji planiraju ponovno poslati na moj stol je umnogome različit od očekivanog.
To je doista sramota“, poručio je Trump u video poruci objavljenoj na Twitteru. Trump je od Kongresu zatražio povećanje iznosa poticaja na 2000 dolara za pojedince te na 4000 dolara za parove, umjesto „smiješno niskih“ 600 dolara koji su navedeni u zakonu.
S obzirom da je u taj zakonski paket uključeno i 1,4 bilijuna dolara za financiranje vlade u fiskalnoj 2021., eventualni predsjednički veto mogao bi dovesti do djelomičnog zastoja u radu. Doduše, predsjednik nije spominjao riječ veto u svom obraćanju, a jedan od razloga može biti i taj što je zakonski prijedlog dobio i više od dvije trećine glasova podrške, koliko ih treba i za poništenje predsjedničkog veta.
Trump je našao zamjerke i na taj dio proračuna, žaleći se na iznose namijenjene drugim državama, Smithsonian institutu i uzgoju ribe.
Zamjerke su pronašli i američki ugostitelji, a najviše ih „žulja“ republikanski prijedlog da kompanije do kraja 2022. mogu otpisati 100 posto troškova za prehranu zaposlenika. Zagovornici ovog prijedloga ističu kako se time podržava restoranska branša koja je pretrpila velike štete tijekom pandemije.
„Ovo je zakonski prijedlog koji podržava radnike, restorane i male poduzetnike“, izjavio je Tim Scott, senator iz Južne Karoline, prenosi Reuters.
Ovom se olakšicom američki proračun odrekao 6,3 milijarde dolara. Međutim, veliki poticaj oporavku ugostiteljstva, barem u početnoj fazi, vjerojatno će izostati, smatra struka.
Propali mjeseci lobiranja
„S manje od 10 posto zaposlenika koji su se vratili u urede na Manhattanu, zabranom posluživanja u zatvorenom prostoru te niskim temperaturama vani, ova olakšica neće mnogo učiniti“, ističe Andrew Rigie, direktor njujorške udruge ugostitelja.
Štoviše, iako paket poticaja sadrži kredite i olakšice za ugostiteljstvo, nema bespovratnih sredstava. A upravo su za takvu financijsku pomoć udruge ugostitelja mjesecima lobirale kod kongresnika argumentirajući da ta branša zaslužuje slične subvencije kao i zrakoplovni prijevoznici ili poljoprivrednici.
Naime, pandemija i s njom povezane epidemiološke restrikcije prepolovile su financijsko stanje američke restoranske industrije koja je lani uprihodila 860 milijardi dolara i zapošljavala 12,3 milijuna radnika.
Krizu su uspjeli preživjeti veliki lanci, poput Starbucksa, McDonald’sa, Papa John’sa i Chipotle Mexican Grilla, ponajviše zbog dostave hrane i mogućnosti posluživanja u vozila.
Međutim, mali i neovisni restorani su na koljenima. Nacionalna udruga restorana (NRA) smatra da je 17 posto svih restorana u SAD-u, a ima ih 110.000, već zatvorilo poslovanje zauvijek ili barem dugoročno. Prema podacima američkog Ureda za rad, od veljače je ugostiteljstvo izgubilo više od dva milijuna radnih mjesta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu