U 24 sata imamo 80 preminulih, brojke novooboljelih su počele padati, evo usporedbe s protekla dva tjedna

Autor: Poslovni.hr , 21. prosinac 2020. u 11:11
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL

U posljednja 24 sata zabilježeno je 766 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 16105. Preminulo je 80 osoba.

U posljednja 24 sata zabilježeno je 766 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 16105.

Među njima je 2956 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 294 pacijenta.

Preminulo je 80 osoba. 76,4 godine je prosječna dob preminulih, 9 ih je imalo jedan komorbiditet, svi ostali su imali više komorbiditeta. Imamo smrt osobe 1986.  godište kod njega bila u pitanju zlouporaba droga.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 195728 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 3257 preminulo, ukupno se oporavilo 176 366 osoba od toga 3208 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji je trenutno 50 799 osoba.

Do danas je ukupno testirano 955 225 osoba, od toga 4 614 u posljednja 24 sata.

Krunoslav Capak rekao je da broj novooboljelih bio 1472 prije tjedan dana, a 1886 prije dva tjedna. Usporedimo li tjedne brojke, u odnosu na prethodni tjedan 27 posto je manje oboljelih.

Trenutna 14 dnevna stopa je 1102, višu od nas imaju Luksemburg i Litva. Prema mortalitetu smo na 18. mjestu među zemljama EU.

Vili Beroš kazao je da su brojke novooboljelih počele padati, ali da su izazovi pred nama.

“Postotak pozitivnih u testiranjima je ispod 30 posto. U Gradu Zagrebu imamo 114 bolesnika, i sve ostale imaju ispod 100. Ima nekoliko županija koje imaju po jednog novozaraženog”, naveo je Beroš.

O novom soju virusa u Velikoj Britaniji

Alemka Markotić posebno se osvrnula na novi soj virusa koji se pojavio u Velikoj Britaniji i zbog kojeg je niz zemalja već obustavio promet prema toj državi, među njima i Hrvatska.

“Zabilježeno je da je nekoliko sojeva zabilježeno sa mutacijama. Vidjelo se da se odvaja taj jedan klaster virusa, počela se analizirati ta mutacija. Od početka 10. mjeseca kad se dogodio značajan rast broja oboljelih i umrlih, zabilježeno je nekoliko sojeva okarakteriziranih s dodatnim mutacijama. U Walesu, Zapadnom Londonu i na još nekoliko mjesta su zabilježeni. Do sad se uspjelo vidjeti da je jedan dio odgovoran za brže i jače vezivanje receptora, što je moglo dovesti do toga da se virus brže i učinkovitije šire. To je također zabilježeno, ali još nema konačnih analiza. Drugi dio je značajan, a koji smo vidjeli, je određena mutacija koja bi mogla utjecati na imunološki sustav. Vidjelo se da dolazi do oslobađanja velikog broja upalnih parametara što sve dodatno pogoršava bolest”, rekla je Markotić.  Navela je i da su se vjerojatno spomenute mutacije dogodile u nekoliko osoba koje su imunosuprimirane, osobe čiji se imunološki sustav ne može boriti s virusom. Kod njih se može i više mjeseci detektirati virus.

“S duljim boravkom virusa u organizmu postoji mogućnost da virus razvija određen promjene i mutacije koje mu omogućavaju da se adaptira u organizamu. I vjerojatno se tako raširila ta varijanta virusa”, rekla je Markotić. No, za sada nema podataka da je mutacija virusa utjecala na učinkovitost cjepiva.

“Cijeli svijet zna da cjepiva mogu vrlo učinkovito pokriti većinu trenutnih sojeva koji cirkuliraju. Koliko će se ti sojevi mijenjati, tako će i proizvođači mijenjati cjepiva. Zasad nema indikacija da cjepivo ne bi bilo učinkovito”, kazala je Markotić. Dodala je da ih je mučilo zbog čega je jedan dio ljudi završi s težim oblicima bolesti.

“Dio se može staviti na priču oko količine virusa, puno su teže kliničke slike koje viđamo u bolnici, teške upale pluća, veliki broj smrtnih slučajeva, ne samo kod nas nego i u Europi. Mišljenja smo da sad moramo snažnije se usmjeriti na neke karakteristike virusa”, navela je.

 

Komentirajte prvi

New Report

Close