Kraj ove, po mnogočemu “novonormalne” godine na Zagrebačkoj burzi će, prema svemu sudeći, ipak biti obilježen ohrabrujućim događajem.
Očekuje se, naime, da će netom provedena javna ponuda novih dionica CIAK Grupe već do kraja godine rezultirati i uvrštenjem na Službeno tržište ZSE. Iz kompanije koja je inače najpoznatija kao distributer autodijelova i službeno su izvijestili o uspješno provedenom IPO-u.
Proces je u ulozi Agenta izdanja vodila Privredna banka, a tijekom upisa novih dionica (prošlog četvrtka i petka) ukupno je prikupljeno više od 222 milijuna kuna.
Taj iznos ujedno predstavlja i najveću vrijednost inicijalne javne ponude na domaćem tržištu kapitala još od 2017. Uz sva četiri obvezna mirovinska fonda (kao najveće investitore), u izdanju su sudjelovali i dobrovoljni mirovinski fondovi, investicijski fondovi, osiguravajuća društva te ostale pravne i fizičke osobe, navode agenti izdanja.
Dionice su u IPO-u upisivane po jedinstvenoj cijeni od 35 kuna, s tim da su u CIAK-u prvotno bili ciljali na nešto više, ali su “u hodu” ipak morali malo korigirati očekivanja (u prvom pozivu cijena je bila definirana kroz raspon 39-44 kune).
Investitori su na kraju upisali i uplatili 6,34 milijuna novih dionica, što je oko pola milijuna više od količine definirane kao prag uspješnosti. U odnosu na postojećih 13,4 milijuna dionica nove predstavljaju povećanje za gotovo 50 posto, pri čemu je temeljni kapital sa 134,06 milijuna kuna povećan na 197,52 milijuna.
S obzirom na cijenu upisa, kroz IPO je prikupljeno spomenutih 222 milijuna kuna svježeg kapitala, a novi investitori su “zauzeli” ukupno 32 posto udjela u vlasničkoj strukturi.
Dosad je Grupa gotovo u cijelosti (98,7 posto) bila u vlasništvu obitelji Leko (Ivan i Ljilja). Odlukom o iskoraku na tržište kapitala, dakle, odlučili su i približno trećinu vlasništva prepustiti drugim investitorima.
Taj strateški zaokret uslijedio je nakon 25 godina razvoja obiteljskog biznisa za kojih je poslovanje prošireno i na regiju te je dosegnuta milijarda kuna prihoda i više od 1200 zaposlenih.
Tu prihodnu granicu Grupa je prvi put probila prošle godine, pri čemu je iskazala nešto više od 50 milijuna kuna operativne i oko 30 milijuna neto dobiti.
Tijekom proteklih nekoliko godina smanjivala je razinu zaduženosti mjerenu omjerom neto duga i EBITDA-e; sa 3,37, koliko je taj omjer iznosio prije tri godine, lani je pao na nepunih 2,9.
Ako je suditi prema polugodišnjim rezultatima 2020., utjecaj koronakrize na poslovanje pokazao se umjerenim. Prema podacima iz Prospekta, u prvih šest mjeseci prihodi su u odnosu na isto lanjsko razdoblje pali za osam posto, na 449 milijuna.
Glavni izvor prihoda za Grupu je biznis distribucije autodijelova koji nose 52 posto poslovnih prihoda Grupe, a među jačim prihodnim osloncima je i teretni program s oko 17 posto udjela u poslovnim prihodima.
U tim poslovnim segmentima CIAK u Hrvatskoj ima 17-18 posto tržišnog udjela. U segmentu akumulatora i ulja drži oko petine domaćeg tržišta, ali solidne pozicije ima i u užoj regiji (u BiH 15%, u Srbiji 19%). Značajne tržišne udjele i na domaćem i regionalnom tržištu i imaju i sastavnice Grupe iz segmenta ekologije, odnosno gospodarenja i zbrinjavanja otpada.
Prema Prospektu, kapital prikupljen IPO-om u CIAK-u namjeravaju iskoristiti ponajprije za “regionalno širenje poslovanja u segmentima auto dijelova, teretnog programa, akumulatora i ulja, kao i u segmentu ekologije”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uložio bi čistih 27 kuna za koliko mi je prodao neispravnu H7 žarulju.
Uključite se u raspravu