Jedan od najvećih izazova mladih u ruralnim i udaljenim područjima zapravo se odnosi na ostvarivanje jednakih mogućnosti u kontekstu osobnog i profesionalnog razvoja, i to zbog nedostatka mogućnosti, adekvatnih usluga, otežanog pristupa informacijama i uključivanja u aktivnosti koje su dostupne uglavnom u urbanim sredinama te visokoj stopi nezaposlenosti.
Svi ti problemi, napominju iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, zapravo dovode do sve izraženijeg iseljavanja mladih iz ruralnih i udaljenih područja, kako u Hrvatskoj, tako i na području država članica Europske unije.
Jednake mogućnosti
Mladima u ruralnim i udaljenim područjima potrebno je pružiti veće mogućnosti s ciljem poticanja na ostanak te sprječavanja masovnog iseljavanja u urbana područja i inozemstvo.
U Središnjem državnom uredu za demografiju i mlade su svjesni kako je od velike važnosti kontinuirano pratiti njihov razvoj i propitivati njihove potrebe u smislu pružanja usluga, a to se posebno odnosi na obrazovne i zdravstvene usluge, usluge prijevoza, kulturnih i sportskih sadržaja.
Također je ključno omogućiti im pristup informacijama i uključivanje u aktivnosti koje su dostupne uglavnom mladima u urbanim sredinama, pri čemu važnu ulogu imaju lokalni i regionalni donositelji odluka, udruge mladih i za mlade, informativni centri, centri za mlade i klubovi mladih.
S druge strane, objašnjavaju iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, u kontekstu demografskog aspekta, važno je ulagati dodatne napore u ujednačavanje prilika mladih iz ruralnih sredina i mladih s manje mogućnosti te kreirati mjere usmjerene na uključivanje i promicanje jednakih mogućnosti, aktivno sudjelovanje te poboljšanje zapošljivosti svih mladih.
Slijedom toga Vijeće EU za obrazovanje, mlade, kulturu i sport navelo je kao prioritete stvaranje mogućnosti za mlade u ruralnim i udaljenim područjima – pitanje iseljavanja mladih kao zajednički problem zemalja Europske unije, podizanje razine svijesti o sektoru mladih putem informiranja i jačanja resursa te poticanje Dijaloga Europske unije s mladima.
Upravo je tijekom hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije u prvoj polovici godine tema mladih stavljena u fokus. Pripremljeni su i usvojeni Zaključci Vijeća o pružanju mogućnosti za mlade u ruralnim i udaljenim područjima te Rezolucija o ishodima 7. ciklusa EU Dijaloga s mladima koji je nakon godinu i pol završen upravo sa završetkom hrvatskog predsjedanja.
Održana europska konferencija
Kao najvažniji događaj u području mladih, u Zagrebu je od 9. do 11. ožujka 2020. organizirana EU konferenciju za mlade pod nazivom „Mogućnosti za mlade u ruralnim područjima – Kako osigurati održivost ruralnih zajednica u EU?“.
Tema konferencije bila je usmjerena na aktualne izazove u području mladih u ruralnim i udaljenim područjima te osiguravanje jednakih uvjeta za kvalitetan život, a okupila je predstavnike mladih iz država članica Europske unije, domaće i međunarodne organizacije mladih i za mlade, istraživače i donositelje odluka u području mladih.
U nastavku je od 11. do 12. ožujka 2020. održan i Sastanak čelnika Uprava nadležnih za mlade pod nazivom „Ukorak s vremenom – Jednake mogućnosti za mlade“. Na dvodnevnom događanju dužnosnici su raspravljali o izazovima s kojima se suočavaju današnje generacije mladih kao i o potrebi da se svim mladima osiguraju jednake životne mogućnosti.
Iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade poručuju kako je svakako potrebno daljnje jačanje svijesti na svim razinama o važnosti tema značajnih za mlade, a sve s ciljem podizanja kvalitete njihova života i osnaživanja njihova društvenog položaja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu