Jučer je u Srbiji počela isplata još jedne minimalne plaće u iznosu od 30.367 dinara (oko 250 eura) za zaposlene u turizmu i ugostiteljstvu, a riječ je o ukupnom iznosu od dvije milijarde dinara (oko 16,5 mil. eura) koji će biti isplaćen iz državnog proračuna.
“Riječ je o sektorskoj potpori za 72.500 zaposlenih u turističkim agencijama, rent-a-car tvrtkama, ugostiteljskim objektima i hotelima. Ta dodatna financijska pomoć značit će mnogo zaposlenima u tim sektorima koji su zbog pandemije koronavirusa najviše ugroženi”, naveo je Siniša Mali, minister financija Srbije, javlja Tanjug.
Nisu radili osam mjeseci
Siniša Mali je podsjetio da je ovo šesta po redu minimalna plaća koju dobivaju zaposleni u tim sektorima u Srbiji, što znači da je pola poslovne godine u tim tvrtkama država pokrila isplatom plaća. Ministar je istaknuo da je Porezna uprava objavila popis od 12.037 ugostiteljskih i turističkih tvrtki koje su ostvarile pravo na pomoć države.
“Tvrtkama će novac biti uplaćen na posebne namjenske račune koje Uprava za trezor otvara za tu prigodu”, objasnio je ministar Mali i dodao da je procedura za isplatu pojednostavljena, tako da je sada potreban samo jedan dolazak ovlaštene osobe iz tvrtke u nadležnu podružnicu Uprave za trezor.
Ministar financija je naveo da su prethodno isplaćene subvencije hotelijerima u iznosu od 350 eura po krevetu i 150 eura po smještajnoj jedinici, za što je izdvojeno 1,2 milijarde dinara (oko 9,8 mil. eura).
On je rekao i da je u proračunu za sljedeću godinu predviđeno 500 milijuna dinara (oko 4,1 mil. eura) za podjelu vaučera za subvencionirani odmor u Srbiji, te je prema tome jasno da država planski i sustavno pokriva probleme u sektorima turizma I ugostiteljstva.
Ministar financija je dodao da će ukupna izdvajanja države od početka godine za pomoć gospodarstvu dosegnuti šest milijardi eura, što je jedan od najvećih paketa pomoći u regiji. Međutim, iz Udruženja klubova i barova za N1 kažu kako vlada zaboravlja da oni nisu radili ukupno osam mjeseci.
“Evo primjer ovog posljednjeg minimalca. Mi smo dobili minimalnu plaću za prosinac, s tim da ne možemo otpuštati radnike niti u siječnju. Nitko od nas ne želi otpuštati radnike, da sam želio uradio bih to 15. ožujka, ali to je pitanje opstanka.
Dakle, dobili smo 30.000 dinara u prosincu, za razdoblje kada uopće ne možemo poslovati – zato što klubovi i barovi ne smiju raditi, a dobili smo usto obvezu da doprinose platimo dva puta po 18.000 dinara.
To je 36.000 dinara, a ako smo dobili 30.000 već u startu smo u minusu, pa postavljam pitanje gospodinu Siniši Malom kakva je to pomoć”, kaže Miša Relić iz Udruženja klubova i barova.
Država se može još zadužiti
Od države očekuju tri minimalca i da im se doprinosi u sljedećem razdoblju otpišu dok se uvjeti za poslovanje ne vrate na staro, da bi mogli zadržati radnike.
Mijat Lakićević, ekonomski novinar Novog magazine, kaže da se, kada se pogleda proračun, može vidjeti da država rasipa novac, a mjere pomoći mogle su biti i bolje.
“Ima dosta troškova koji su potpuno nepotrebni, koji nisu učinkoviti, dakle država rasipa novac, te bi se moglo reći da ta politilka pomoći nije bila dobra, ali nije bila ni loša u potpunosti, znači mogla je biti i mnogo bolja. Veliki broj ljudi u ugostiteljstvu radi na crno, a nitko od njih neće dobiti ništa”, objašnjava Lakićević. A što ako i u 2021. godini bude nužna ekonomska pomoć gospodarstvu, pita N1.
“Država se i dalje može zaduživati, istina je da smo se prilično zadužili i ove godine, deficit je čak četiri milijarde eura, ali i dalje ima prostora za zaduživanje. Ali pod kojim uvjetima, to ćemo tek vidjeti”, kaže Miloš Obradović, ekonomski novinar dnevnog lista Danas.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu