Nakon povijesnog skoka u studenom, svjetske burze i dalje preplavljene optimizmom

Autor: Poslovni dnevnik , 01. prosinac 2020. u 22:00
Tijekom studenog Dow Jones uspio je prijeći i povijesno najvišu razinu od 30.000 bodova/REUTERS

Ulagače, ionako optimistične jer se uskoro očekuje primjena cjepiva protiv koronavirusa, potaknule su daljnje naznake oporavka kineskog gospodarstva.

Optimizam investitora koji je na globalnim dioničkim tržištima rezultirao povijesnim skokom u studenom nastavlja se i u prosincu.

Na europskim su burzama u utorak cijene dionica porasle, nakon pada dan ranije, pa su ponovno u uzlaznoj putanji koja traje još od prvih vijesti o učinkovitom cjepivu protiv koronavirusa. STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 15.30 sati u plusu 0,7 posto, nakon što je u ponedjeljak skliznuo 1 posto.

No, u cijelom studenom skočio je gotovo 14 posto, što je njegov najveći mjesečni dobitak u povijesti.

Istovremeno je londonski FTSE indeks jačao 1,8 posto, na 6370 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,9 posto, na 13.406 bodova, a pariški CAC malo manje od 1 posto, na 5570 bodova. Nakon što su u ponedjeljak ti indeksi pali jer su ulagači odlučili povući dio zarade s tržišta, nakon snažnog rasta cijena dionica u studenom, u utorak su ponovno u plusu.

14

posto skočio je u studenom europski indeks STOXX 600 što je njegov najveći mjesečni dobitak u povijesti

Ulagače, ionako optimistične jer se uskoro očekuje primjena cjepiva protiv koronavirusa, jučer su potaknule daljnje naznake oporavka kineskog gospodarstva. PMI indeks proizvodne aktivnosti, koji sastavljaju tvrtke Markit i Caixin, dosegnuo je u studenom 54,9 bodova, najvišu razinu u 10 godina, što je još jedna naznaka brzog oporavka drugog po veličini svjetskog gospodarstva od koronakrize.

„Ovo je jedan od najboljih podataka o proizvodnoj aktivnosti u Kini u puno godina, a oporavak kineskog gospodarstva ubrzat će i oporavak cijele regije”, kaže John Woods, direktor u Credit Suisse’s Private Bank.

Podršku tržištima pruža i nada ulagača u dodatne gospodarske poticaje jer se posljednjih mjeseci uvriježilo da na gotovo svaku naznaku usporavanja oporavka slijede nove fiskalne ili monetarne poticajne mjere. U utorak je australska središnja banka poručila da će gospodarstvu tog kontinenta još neko vrijeme biti potrebna fiskalna i monetarna podrška, premda se očekuju bolje vijesti.

Posljednjih mjesec dana, od kada su zaredale pozitivne vijesti o cjepivu protiv koronvirusa, cijene dionica na svjetskim burzama gotovo neprestano rastu jer ulagači očekuju da će se s primjenom cjepiva gospodarska aktivnost normalizirati, a najveća svjetska gospodarstva brzo oporaviti od koronakrize.

Uz to, središnje banke širom svijeta popustile su monetarnu politiku, pa su financijska tržišta preplavljena svježim novcem koji uglavnom ide na tržišta dionica, s obzirom na rekordno niske kamatne stope u svijetu. Zbog toga se MSCI indeks svih svjetskih burzi kreće na najvišim razinama u povijesti.

11,8

posto porasla je prošloga mjeseca vrijednost američkog Dow Jones indeksa, najviše od siječnja 1987.

Nastavak optimizma se osjeća i na američkim burzama. Kretanje terminskih ugovora na glavne indekse Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq sugeriralo je otvaranje trgovanja u utorak u pozitivnom tonu. Tako je vrijednost terminskih ugovora na Dow Jones porasla 1,2 posto, dok su izvedenice na S&P 500 i Nasdaq bilježile rast oko jedan posto. To se dokazao na početku trgovanja kada su S&P 500 i Nasdaq dosegnuli rekordne vrijednosti. Podsjetimo, Dow Jones prošloga je mjeseca ojačao 11,8 posto što je najviši mjesečni rast od siječnja 1987. godine, a prešao je i povijesno najvišu vrijednost od 30.000 bodova.

S&P 500 i Nasdaq skočili su 10,8, odnosno 11,8 posto, što je njihov najbolji mjesečni rezultat od travnja. S prošlomjesečnim rastom S&P 500 bilježi 12,1 posto rasta za ovu godinu. Stoga su se posljednjeg dana studenoga ulagači na Wall Streetu odlučili na dobitonosnu prodaju.

Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica pale u devet od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, a najviše u energetskom, što je posljedica pada cijena nafte. Taj je sektor, zajedno s industrijskim i financijskim, bio najveći dobitnik u studenom jer ulagači vjeruju da će se ti sektori, koji su za koronakrize bili pod najvećim pritiskom, s razvojem cjepiva i normalizacijom gospodarske aktivnosti brzo oporaviti.

„Kada sprintate i ostanete bez dana, morate usporiti i uhvatiti dah”, kaže Sam Stovall, strateg u tvrtki CFRA. Oštro su pale cijene dionica trgovačkih lanaca Macy’sa i Kohl’sa jer kupci nisu za „Crni petak“ pohrlili u trgovačke centre kao proteklih godina, s obzirom da je zbog širenja koronavirusa splasnuo entuzijazam i jer su se mnogi preusmjerili na internetsku trgovinu.

Komentirajte prvi

New Report

Close