Pandemija pomogla povećanju proizvodnje mlijeka u Unsko-sanskom kantonu

Autor: Poslovni dnevnik , 01. prosinac 2020. u 21:59
Farmeri su dobili poticaje sa svih razina vlasti, tako da su mogli širiti stočni fond i povećati izvoz/SHUTTERSTOCK

Za razliku od drugih sektora poljoprivrede gdje se pojavio problem plasmana proizvoda na tržište, mljekarska industrija je to uspjela nadoknaditi povećanim izvozom.

Proizvodnja mlijeka u Unsko-sanskom kantonu (USK) ove će godine biti veća za oko 2,5 milijuna litara u odnosu na prošlu godinu, potvrdio je Sulejman Kulenović, ministar poljoprivrede u vladi USK-a.

Prema njegovim riječima, procjene su kako će farmeri 2020. proizvesti ukupno 36 milijuna litara mlijeka, što govori o revitalizaciji mljekarske proizvodnje koja je lani doživjela nagli pad u odnosu na ranije razdoblje.

U Federaciji BiH Unsko-sanski kanton godinama je po proizvodnji mlijeka na prvom mjestu, pišu Nezavisne novine. Kako je objasnio Kulenović, rastu proizvodnje najviše je pridonijela politika poticaja i podrške poljoprivrednoj proizvodnji sa svih razina vlasti, koja je u velikoj mjeri prouzročena pandemijom koronavirusa.

“Kada je izgledalo da nam stiže izuzetno teško razdoblje, krenulo se s brojnim stimulativnim mjerama. Poticaji su isplaćivani na vrijeme, a za poljoprivredu su izdvojena i dodatna sredstva, tako da je to dovelo do povećanja obujma proizvodnje”, rekao je Kulenović.

Za razliku od drugih sektora poljoprivrede gdje se pojavio problem plasmana proizvoda na tržište, mljekarska industrija je to uspjela nadoknaditi povećanim izvozom. Također, zbog odlaska velikog broja farmera u inozemstvo došlo je do smanjenja broja poljoprivrednih kućanstava, ali su preostali proizvođači proširili svoje kapacitete.

Takav je i Ermin Veladžić iz Bužima, jedan od većih proizvođač mlijeka u kantonu, koji uzgaja 130 krava, a ove godine obogatio je stočni fond sa 20 visokomliječnih grla te proizvodnju povećao za oko 50.000 litara.

“Proizvođači su prezadovoljni jer su i otkupljivači bili spremni na povećanu proizvodnju, otkupna cijena ostala je na istoj razini, a poticaji s kantonalne i federalne razine pravovremeno su isplaćivani”, kaže Veladžić.

Komentirajte prvi

New Report

Close