Srbiji prijete sankcije Energetske zajednice zbog kašnjenja reformi u Srbijagasu

Autor: Poslovni.hr , 25. studeni 2020. u 22:01
Foto: Duško Jaramaz/PIXSELL

Restrukturiranje plinske kompanije znači razdvajanje djelatnosti distribucije i trgovine plinom od transporta i skladištenja, što još nije provedeno.

Dugogodišnje odgađanje restrukturiranja javnog poduzeća Srbijagas i kršenje propisa naći će se na dnevnom redu sjednice Ministarskog savjeta Energetske zajednice (EZ) u prosincu, uz zahtjev da se Srbija kazni sankcijama, potvrđeno je iz EZ za Radio Slobodna Europa (RSE). Restrukturiranje znači, prije svega, razdvajanje djelatnosti distribucije i trgovine plinom od transporta i skladištenja.

Iz Energetske zajednice tvrde da Srbija godinama krši ne samo pravila EU, već i vlastite zakone.

“Srbija je unijela odredbe o razdvajanju u skladu s Trećim energetskim paketom već 2014., ali sve ove godine krši vlastiti zakon i zakon o Energetskoj zajednici”, ističu u europskom regulacijskom tijelu, dodajući da se razdvajanjem djelatnosti uspostavlja transparentnost u poslovanju. Nekakav pomak, navode, ipak je napravljen time što je osnovana tvrtka kćer – Transportgas Srbija. Međutim, ta kompanija nije dovoljno neovisna i njen izvršni direktor Stevan Dukić nije samostalan u odnosu na utjecaj Srbijagasa, na čijem čelu je od 2008. Dušan Bajatović, član Socijalističke partije Srbije, koalicijskog partnera vladajuće Srpske napredne stranke.

Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da je to ministarstvo, na čelu s potpredsjednicom vlade i ministaricom Zoranom Mihajlović, odmah po formiranju upozorilo javnost da neprovođenje reformi u Srbijagasu znači neispunjavanje međunarodnih obveza Srbije koje se odnose na razdvajanje djelatnosti u plinskom sektoru.

“Restrukturiranje Srbijagasa je obveza koja traje još od 2007. i Srbija je po tom pitanju probila sve rokove”, objašnjava Vladimir Medović, izvanredni profesor na Pravnom fakultetu za privredu i pravosuđe u Novom Sadu.

Monopol na plinskom tržištu

Prema njegovim riječima, sankcije bi mogle značiti i suspenziju prava glasa Srbije u Ministarskom savjetu EZ-a. Znatno ozbiljnije sankcije, ističe Medović, može izreći EU. On podsjeća i da pregovaračko poglavlje 15, o energetici, u procesu pristupanja EU nije otvoreno jer se čeka da Srbija u potpunosti ispuni svoje obveze prema EZ. Medović dodaje i da EU na raspolaganju ima još jedno sredstvo, a to je da smanji ili potpuno obustavi financiranje energetskih projekata dok Srbija ne ispuni svoje obveze. Da je restrukturiranje Srbijagasa, koji prema podacima Agencije za energetiku drži monopol na plinskom tržištu Srbije, pitanje koje stoji na europskom putu Srbije, ukazala je i Zorana Mihajlović 17. studenoga nakon sastanka s Izaslanstvom EU u Srbiji. “Nema opravdanja da se kasni s akcijskim planom za provođenje restrukturiranja i da se on ne dostavi Europskoj komisiji”, rekla je tada Mihajlović. Odluku o razdvajanju djelatnosti distribucije i trgovine plinom od transporta i skladištenja vlada Srbije usvojila je još u srpnju 2015. godine, s tim da se osnuju dvije nove tvrtke, Transportgas Srbija i Distribucija gas Srbija. Prema izvještaju o radu Agencije za energetiku za 2019., tvrtka Transportgas Srbija krajem te godine počela je s obavljanjem dijela svojih aktivnosti, zbog čega djelatnost transporta plina i dalje obavlja njegov osnivač Srbijagas.

Direktor udaljen sa sastanka

Izbile su i javne svađe između nove ministrice energetike I direktora Srbijagasa. Bajatović je, naime, 31. listopada udaljen sa sastanka kojeg je ministrica Mihajlović sazvala s direktorima javnih poduzeća u sektoru energetike. U priopćenju ministrice navodi se da je Bajatović udaljen zbog “nepoštivanja institucije vlade Srbije”. Mihajlović je poručila da javna poduzeća iz toga sektora “neće moći raditi kao dosad”, odnosno da očekuje brži i učinkovitiji rad. Javnu opomenu od ministrice dobio je i direktor Transportgasa, koji se, prema njenim riječima, nije pojavio na niti jednom sastanku koje je organizirala s direktorima javnih poduzeća. U posljednjoj izjavi, od 16. studenoga, Mihajlović je navela da direktor Transportgasa štiti privatne interese direktora Srbijagasa Dušana Bajatovića.

Tumačeći, pak, izjavu Zorane Mihajlović da će tražiti smjenu pojedinih direktora javnih preduzeća, stručna javnost u Srbiji smatra da se to prije svega odnosi na Dušana Bajatovića i Stevana Dukića, ali sumnja da će ministrica u tome i uspjeti, i to zbog Rusa koji imaju važnu ulogu u plinskom sektoru Srbije.

Komentirajte prvi

New Report

Close