Velika Britanija ulaže u vojsku dodatnih 16,5 milijardi funti iako je pandemija digla javni dug na 100 posto BDP-a

Autor: Poslovni dnevnik , 19. studeni 2020. u 22:00
Vlada u Londonu odlučila se za najveće povećanje obrambenog proračuna u 30 godina/SHUTTERSTOCK

Johnson je rekao da su povećana ulaganja odraz potrebe za poboljšanjem vojne sposobnosti, što uključuje nove tehnologije uz planove o novom svemirskom zapovjedništvu i agenciji za umjetnu inteligenciju.

Velika Britanija najavila je u četvrtak najveće vojno ulaganje od kraja Hladnog rata, unatoč koronakrizi koja je iscrpila ekonomiju, dok traži svoju ulogu nakon brexita na svjetskoj pozornici.

Premijer Boris Johnson želi izboriti vodeću ulogu za Britaniju u novoj eri globalne suradnje i slobodne trgovine, koju namjerava ojačati modernim vojnim i kibernetičkim kapacitetima.

Johnson je rekao da su povećana ulaganja odraz potrebe za poboljšanjem vojne sposobnosti, što uključuje nove tehnologije uz planove o novom svemirskom zapovjedništvu i agenciji za umjetnu inteligenciju.

U govoru u parlamentu u četvrtak u kojem je dao kratak pregled prvih zaključaka iz najveće analize vanjske i obrambene politike u tri desetljeća, Johnson je najavio dodatnih 16,5 milijardi funti za vojsku kroz sljedeće četiri godine, pa se radi o najvećem ulaganju u vojsku u Velikoj Britaniji u posljednjih 30 godina.

Vojni budžet trenutno je nešto ispod 42 milijarde funti godišnje. „Donio sam ovu odluku u jeku pandemije jer obrana kraljevine mora biti prva”, rekao je Johnson u priopćenju.

42

milijarde funti godišnje trenutno iznosi obrambeni proračun Ujedinjenog Kraljevstva, pokazuju vladini podaci

„Međunarodna situacija je opasnija i intenzivno konkurentnija nego u bilo koje vrijeme od Hladnog rata”, rekao je Johnson, dodajući da Britanija mora stajati uz svoje saveznike. „Kako bismo to postigli, moramo ojačati naše kompletne kapacitete“, poručio je britanski premijer.

U vrijeme jačanja globalne nesigurnosti i nastavka uspona Kine te nakon četiri godine međunarodne diplomacije američkog predsjednika Donalda Trumpa, britanska odluka iz 2016. da napusti Europsku uniju stavila je njezinu vlastitu ulogu i globalni utjecaj pod znak pitanja.

Odluka o novim ulaganjima došla je tjedan dana nakon što je Johnson rekao izabranom američkom predsjedniku Joeu Bidenu da je Britanija odlučna ostati njegov vrijedan vojni saveznik.

Najavljenim ulaganjem Ujedinjeno Kraljevstvo dodatno će učvrstiti svoju poziciju države koja najviše izdvaja za obranu među europskim članicama NATO saveza.

Od svih članica najviše izdvaja SAD. Ministar obrane Ben Wallace rekao je da Britanija neće ulagati u vojsku nauštrb sredstava za međunarodnu pomoć, nakon medijskih izvješća da će milijarde funti biti povučene iz budžeta za pomoć inozemstvu. Kompletni zaključci analize o obrani i sigurnosti bit će objavljeni sljedeće godine.

Međutim, ekonomski analitičari ocjenjuju kako Johnsonovo povećanje izdvajanja za obranu dolazi u vrlo osjetljivom trenutku nakon što je pandemija značajno pogoršala stanje britanskih javnih financija. Podsjetimo, omjer javnog duga u vrijednosti gospodarstva ove će godine prijeći 100 posto BDP-a, prvi put od 60-ih godina prošlog stoljeća.

Upućeni izvori Bloomberga otkrivaju kako su dodatna obrambena ulaganja usuglašena s ministarstvom financija nakon zahtjevnih pregovora.

S obzirom da bi se dodatna ulaganja mogla preliti u nove poslove za britansku vojnu industriju, Johnsonov plan trebao bi stvoriti i 10.000 radnih mjesta što u britanskim okvirima i nije osobit uspjeh.

No, mogao bi pomoći u namjeri britanskog premijera da proračunskim mjerama oživi ekonomski zamrle dijelove Ujedinjenog Kraljevstva.

Komentirajte prvi

New Report

Close