BH Telecom, jedan od tri telekom operatera u Bosni i Hercegovini, početkom ove godine testirao je 5G baznu stanicu unutar svoje serverske sale, ali završetkom testiranja ona više nije u funkciji.
Uvođenje nove mreže mogao bi biti krupan iskorak za tog operatera, budući da djeluje u državi koja još nije ostvarila niti punu pokrivenost 4G mrežom, piše Radio Slobodna Europa (RSE).
Iz m:tel-a, čije je sjedište u Banja Luci, kažu da je primarni cilj uvođenje novih tehnologija i usluga za korisnike, kao i praćenje svjetskih trendova u telekomunikacijskom svijetu. Uvođenje 5G mreže, navode iz te kompanije, nije prioritet.
“Kompanija m:tel usredotočena je na tehnološka rješenja i korisničke usluge koje pruža postojeća 4G tehnologija. Kada budu stvorene sve pretpostavke za uvođenje 5G mreže na razini BiH m:tel će se usmjeriti na razvoj usluga i servisa koje korisnicima omogućava ta tehnologija“, navode iz kompanije. Treći operater Eronet nije odgovorio na upite radija.
SAD postavlja uvjete
Da BiH još uvijek nema instalirane 5G mrežne kapacitete potvrdili su i iz Regulatorne agencije za telekomunikacije BiH. Kažu da u sljedećem razdoblju planiraju poduzeti niz aktivnosti kako bi se stvorili uvjeti za komercijalizaciju mreža pete generacije, koje će uključivati nekoliko faza.
“To su usklađivanje pravila o korištenju radiofrekvencijskog spektra s međunarodnim propisima vezanim za implementaciju 5G mreža, planiranje i dodjela novih radiofrekvencijskih resursa, izrada tehničkih aneksa za dozvolu, osiguranje tehnološke neutralnosti, te testno razdoblje“, objašnjavaju iz Agencije.
No sve to neće proći bez politike. “Dopuštanje nepouzdanim, visoko rizičnim ponuđačima, kao što su Huawei i ZTE, da postanu dio mreže čini ključne sustave podložne smetnjama i manipulaciji, te osjetljive vladine, gospodarske i osobne informacije izlaže riziku“, navodi se iz Ureda za informiranje Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u BiH na upit radija o tome da BiH još nema odgovor o tome kome će se prikloniti kada je riječ o 5G mreži.
Veleposlanstvo dodaje da će, ako neka država dopusti nepouzdanoj kompaniji gradnju 5G mreže, SAD morati procijeniti na koji način razmjenjuje informacije i kako se povezuje s tom zemljom.
Tehnološki nespremni
Iz Veleposlanstva podsjećaju da su SAD osim 5G Clean Path, pokrenule i Clean Network Initiative, koja obuhvaća pet novih linija zaštite privatnosti građana, kao i osjetljivih kompanijskih informacija od nepouzdanih ponuđača.
“Apeliramo na BiH i njene kompanije da također potpišu ovu inicijativu“, navodi se u priopćenju Ureda za informiranje Veleposlanstva SAD-a. Kako je poznato, SAD su optužile navedene kineske kompanije za prisluškivanja i prenošenja osetljivih informacija vlastima u Kini.
BiH je počela s uvođenjem 4G mreže tek u ožujku 2019., a operateri su u svibnju počeli s komercijalnom upotrebom te mreže. Međutim, kada je riječ o 5G odgovor o početku korištenja ne zna još nitko.
“U ovom trenutku ne bi mogli procijeniti kada će BiH biti spremna za uvođenje 5G mreže, jer je potrebno osigurati tehničke i regulatorne uvjete kao i da operatori ispune preuzete obveze“, kažu iz Ministarstva prometa i komunikacija BiH.
S druge strane, telekom operateri navode da je komercijalno uvođenje i širenje 5G mreže ovisno o zahtjevima tržišta u BiH, regulatornim i zakonskim uvjetima, te o tehnološkoj spremnosti infrastrukture. “Proces će sigurno trajati dvije-tri godine, a procjena je da će komercijalno širenje 5G mreže u BiH biti aktualno 2024. ili 2025. godine“, smatraju u BH Telecomu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu