‘Mi ne smatramo da se radi o čudu, u ovoj se branši može ne samo opstati, nego i lijepo živjeti’

Autor: Sergej Novosel Vučković , 07. rujan 2020. u 14:01
U ovoj godini planiramo ili mali minus ili nulu. Sve ako će pandemija biti pod kontrolom, kažu iz lanca knjižara

Na razini godine knjiga ima 65 posto udjela u našoj prodaji, a ostalo je školski asortiman koji je sad pomaknut s kolovoza na rujan, te pokloni i memorabilija.

Lanac knjižara Hoću knjigu ljetos je imao treću godišnjicu rada, a odonda je očvrsnuo na tržištu, narastao i – opstao. Preživio je i koronu i posluje sve bolje. Čudo?

“Možda se tako čini izvana, no mi ne smatramo da se radi o čudu. Od starta tvrdimo da se poštenim radom, plaćanjem na vrijeme i pokretanjem novih i zanimljivih projekata i kontinuiranim ulaganjem u naše djelatnike, u ovoj branši može ne samo opstati, nego i lijepo živjeti. Korona je malo promijenila naše planove i očekivanja i tek ćemo vidjeti kako će se to odraziti na nas. No zasad smo zadovoljni”, kazuje nam Matija Fojs, direktor lanca koji je osnovao s braćom Zvonkom i Juricom Čubrićem i čije je vrijeme i ovo pred i na početku školske godine, kad roditelji i đaci nabavljaju školski pribor, udžbenike…

“Naše je vrijeme iz perspektive školskog asortimana, a i to je sad upitno jer je Ministarstvo svaki dan puštalo drugu informaciju oko početka škole pa su roditelji uplašeni i odgađali su kupovinu sve do danas. U kolovozu bismo sa školskim asortimanom, poklonima i ostalim ostvarili 50% prometa, a drugih 50% bila je knjiga. Sad očekujemo takvu diobu u rujnu. Na razini godine knjiga ima 65% udjela u našoj prodaji, a ostalo je školski i poklon asortiman te memorabilija. S druge strane, udžbenici su državni proizvod i državno tržište, naš je udio zanemariv i ne prelazi 1%”, upozorava poduzetnik.

72

zaposlena imat će lanac Hoću knjigu dok se otvore dva nova prodajna mjesta do kraja godine, sad ih je 60 u njih 6

Premda su oni isključivo trgovci knjigama, gotovo dva mjeseca nisu smjeli raditi kao ostali trgovci, zbog lockdowna.

“Kada pogledamo posljednja dva mjeseca tijekom kojih je zbog spašavanja turističke sezone sve ‘na izvolite’, ne možemo se ne pitati je li moglo proći i bez toga jer uskoro neće samo turizam biti grana koju će trebati spašavati. Na razini države treba konkretniji i konzistentniji plan za ostatak godine.

Većina naših partnera reagirala je dobro; od najmodavaca s prilagođenim cijenama najma, do izdavača s kojima smo pokrenuli akciju Knjigom protiv korone s više od 7000 sniženih artikala kako bismo sugrađanima lakše omogućili novo štivo i knjiški bijeg od stvarnosti, koja nije bila lijepa”, govori Fojs.

Ipak, zbog prisilnog zatvaranja imat će pad, koji će iznositi oko 8% prometa iz 2019. “No, zbog otvaranja dvije nove knjižare tijekom jačeg dijela godine očekujemo rast naspram 2019. kad su prihodi bili oko 24 milijuna kuna, a dobit blizu 900.000. Optimistični smo glede završetka godine te planiramo ili mali minus ili nulu. Sve ako će pandemija biti pod kontrolom”, nada se Fojs. Je li rasla web trgovina?

“Imali smo svojevrsni boom na webshopu jer su knjige mnogima u to doba bile bijeg od straha i problema. Međutim, nije mogao nadoknaditi gubitke zbog zatvorenih knjižara, na njemu je ostvareno oko 30% ukupnog prometa za to razdoblje. Doduše, promet je na webu bio čak 6 puta veći nego lani, a nakon otvaranja je i dalje na ugodnih 3 puta”, objašnjava Fojs.

Fojs

Svojom najvećom prednošću smatramo to što guramo naslove koji se bolje prodaju.

Zasad imaju šest knjižara, no slijedi ih još: “To je pomalo paradoksalno, krajem ove neobične godine otvaramo dvije nove knjižare; prvu u Zadru te četvrtu u Zagrebu. Mjesta sigurno ima i mi već neko vrijeme zazivamo poštenu i kvalitetnu konkurenciju jer ćemo njenim dolaskom i mi morati bolje raditi”, odgovorio je Fojs na naš upit ima li još mjesta na tržištu, jer nedavno se otvorila i knjižara uglednog izdavača i organizatora kulturnih događaja Fraktura.

On će uime Hoću knjigu pozdraviti svaku novu knjižaru, no smatra da takve, izdavačke, nisu tržišno održive “jer će uvijek gurati isključivo svoje naslove, a ne one koji se možda bolje prodaju, što smatramo svojom najvećom prednošću”. U novim dvjema knjižarama Hoću knjigu bit će još 12 zaposlenih pa će ih ukupno biti 72. Lanac je tražio i dobio državne potpore za očuvanje radnih mjesta.

“Ne bježimo od činjenice da nam je to olakšalo poslovanje tijekom lockdowna. Ipak, kao i svaka subvencija, ona nije dugoročno rješenje problema koji nas na jesen tek čekaju, stoga s nestrpljenjem iščekujemo najavljene Vladine reforme u svrhu rješavanja krize”, zaključuje Matija Fojs.

Komentirajte prvi

New Report

Close