Kao posljedica velikog smanjenja zračnog prometa ukupni pad prihoda Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) za ovu godinu iznosit će, prema projekcijama, 43 milijuna eura, što je 48 posto manje u odnosu na planirani iznos u prvobitnom financijskom planu za 2020. To je bio razlog za izvanrednu izmjenu financijskog plana, piše Pobjeda.
“Od početka ožujka do kraja lipnja, broj letova na europskoj razini zabilježio je pad od oko 75 posto, a u prostoru nadležnosti SMATSA taj pad je iznosio 80 posto. Sljedećih mjeseci očekuje se određeni oporavak, grube projekcije pokazuju da će broj letova u 2020. u zračnom prostoru u nadležnosti SMATSA bilježiti pad od oko 50 posto u odnosu na prethodnu godinu”, navodi se u izmijenjenom financijskom planu SMATSA.
Zbog visoke mogućnosti prijenosa virusa, mnogi svjetski aerodromi uključujući i one u Srbiji i Crnoj Gori prestali su davati usluge putničkim letovima od 19. ožujka do 18. svibnja. To je imalo veliki utjecaj na pogoršanje likvidnosti kompanije SMATSA.
Kompanija se dodatno suočava i s problemom naplate fakturiranih usluga. U dokumentu se navodi da se Međunarodna udruga zračnih prijevoznika (IATA) obratila Eurokontrolu sa zahtjevom o suspenziji plaćanja obveza koje dospijevaju po osnovu pruženih usluga u zračnoj plovidbi, u razdoblju trajanja krize izazvane koronavirusom.
Tako se plaćanje za letove realizirane u veljači odgađa za studeni ove godine, dok se plaćanja za letove realizirane u ožujku, travnju i svibnju, odgađa za sljedeću godinu.
Navodi se da u strukturi troškova kompanije SMATSA dominiraju (s više od 85 posto) troškovi koji nisu u izravnoj vezi s obujmom prometa, a uključuju plaće zaposlenih, troškove tekućeg održavanja sustava, obvezna osiguranja, zakupe državne imovine kao i troškove kamata.
“Navedene troškove nije moguće ukinuti niti značajno smanjiti u kratkom roku, već je samo moguće odgoditi njihovo plaćanje, tako da sve navedeno predstavlja jak pritisak na likvidnost SMATSA”, ističe se u dokumentu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu